The Development of civil society organizations in the process of integration with EU
AB'ye giriş sürecinde Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin gelişimi
- Tez No: 137706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Avrupa'nın geleceği için tartışılmaz bir değere sahip olan sivil toplum, Türkiye'nin demokratikleşmesinin de temel taşını oluşturmaktadır. Sivil toplumun varlığı, Avrupa devletlerinin bütünleşme sürecinde değişik milletlerin tabanda bir araya gelmesini, sorunların paylaşımını, ortaklıkların göz önüne serilmesini sağlayarak hem idari hem de kültürel anlamda bütünleşmeyi kolaylaştıracaktır. Türkiye'nin AB ile bütünleşmesinde ise aynı nedenlerden dolayı karşılıklı bir öneme sahiptir. Temelde bu düşünceler tezin 'sivil toplum' üzerine yazılmasının nedenlerindendir. Yazar, özellikle STK'larm (Sivil Toplum Kuruluşları) Türkiye'de devletle olan ilişkisini anlamayı amaçlamıştır. Çıkar grupları, baskı grupları ve gönüllü kuruluşlar sivil toplumun alt kategorileri olarak sunulmuştur. IKV, TUSIAD ve MUSIAD teze ampirik temel oluşturmuştur. Tezde, Osmanlı İmparatorluğu zamanında oluşan merkezi ve otoriter devlet geleneği nedeniyle, tarihsel perspektifle Osmanlı devlet ve toplum yapısına göndermelerde bulunulmuştur. Gerek Türkçe gerekse İngilizce sözcüklerde, ardışık olarak 'sivil toplum' ve 'civil society', varolan anlam çeşitliliği ve zaman zaman gündeme gelen kavram kargaşası yazan kavramı ontolojik (varlıkbilimsel) anlamda incelemeye itmiştir. Bu tezin felsefi temelini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A greater role for civil society is a central feature of European government in the future. And a greater role for civil society is one of the building blocks of Turkey's democratization process. Civil society's prominence for EU is not only a matter of governance but also a matter of integration of different nations. Europe has to integrate on civil grounds to establish a sense of belongingness whereas Turkey's integration with EU necessitates a reciprocal relationship. Turkey needs a strong civil society regards to its own share in this process. It was mainly these ideas that led the author of the thesis to write on the subject 'civil society'. The author aimed particularly to understand what the role of NGOs. where the civil society organizations stand i.e. what their position is vis-â-vis the state in Turkey. Interest groups, pressure groups and voluntary organizations were altercated as subordinate categories of civil society. Prominent business associations - 1KV, TUSIAD, MUSIAD- provided an empirical account for the thesis. Because of the highly centralized and occasionally authoritarian state tradition inherited from the Ottomans, an historical perspective referring the Ottoman state and social structure was inescapable for the thesis. Diversity and multiplicity both in the English and Turkish origins of the word 'civil society' and 'sivil toplum' respectively led the author to clarify the concept with an ontological analysis providing the thesis with a philosophical background.