Preparation of cash flow statement within accounting system
Nakit akış tablosunun dönemiçi muhasebe sürecinde hazırlanması
  1. Tez No: 137739
  2. Yazar: ENDER BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
KISA ÖZET ENDER BOYAR Temmuz 2003 NAKİT AKIŞ TABLOSUNUN DÖNEMİÇİ MUHASEBE SÜRECİNDE HAZIRLANMASI Nakit akış tabloları genellikle, dönembaşı ve dönemsonu bilançoları ile gelir tablosunu kullanarak dönem sonunda hazırlanmaktadır. Ancak kanaatimizce nakit akış tablosunun bilançolar ve gelir tablosundan bağımsız olarak hazırlanmasında kullanılacak bilgiler de ana ve yardımcı hesaplara yardımıyla dönem içinde muhasebe sistemine katılabilir. İşlemler dönem içerisinde tahakkuk esasına göre kaydedilmesinden dolayı, nakit akış tablosu mizana bağlı olarak hazırlayanlayız. Nakit akış tablosunun hazırlanabilmesi için dönemsonunun beklenmesi gerekir. Bize göre, nakit akış tablosu hazırlanırken, bilanço ve gelir tablosundan alınan ve bazı öngörü ve tahminler de gerektirebilen veriler yerine bunların doğrudan sistem içerisinden alınması yöneticiler açışından daha faydalı olacaktır. Dönem içerisinde süreçte sözkunusu verilerin derlenebilmesi için farklı bir yöntem takibi gerekmektedir. Bizim amacımız, bu yöntemin geliştirilmesidir. Bizim yöntemimiz, mevcut tek düzen hesap planına entegre edilecektir. İşlemlerin kaydında 8 numaralı hesaplar kullanılacaktır. Kullanılacak hesap isimleri, faliyetlerle ilgili nakit akışının sunumunda kullanılan dolaysız yönteme uygun olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler Nakit Akış Tablosu Nakit Akım Tablosu Finansal Tablolar Mali Tablolar Yardımcı Hesaplar Dönem İçi Dönem Sonu Tek Düzen Hesap Planı Hesap Planı vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENDER BOYAR July 2003 PREPARATION OF CASH FLOW STATEMENT WITHIN ACCOUNTING SYSTEM Usually CFS is prepared at the end of period using income statement and beginning - ending balance sheets. However, we think that also it can be produced independent of balance sheets and income statement using parallel accounts for this purpose, which will be more useful. Since the transactions occurred during period are recorded depending on the accrual basis; we can not prepare a CFS depending on the Adjusted trial balance as we depend for preparation of Balance Sheet & Income Statement. Therefore, we should take the income statement for the period and beginning & ending balance sheets to prepare a CFS for the period. Our view is that it will be useful for managers to receive the CFS directly from the accounting system as we do for other financial statements instead of depending income statement & balance sheet together with some estimation usually needed when we prepare CFS at the end of accounting period. If CFS is to be prepared directly from the accounting system, then it is compulsory to follow a different method for recording the transactions during period. Therefore the starting point of our approach is to develop such a method. Our method will be integrated to the accounting system. We will use class 8th of accounts in Turkish Uniform Chart of Accounts for the suggested method of recording transactions. In this process, the controlling (general ledger) account names will be determined in accordance with the direct method of preparation for Cash Flows from operating activities.