Latif Şah hikayesi üzerinde mukayeseli bir araştırma
A comparisonal research on the Latif Şah folk story
  1. Tez No: 137740
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
IV ÖZET“LÂTİF ŞAH HİKÂYESİ ÜZERİNDE MUKAYESELİ BİR ARAŞTIRMA”GÜLTEKİN, MUSTAFA Yüksek Lisans Tezi, Türk Halk Edebiyatı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Behiye KÖKSEL Haziran, 2004; s. 160. Bu çalışmada Çıldırlı Âşık Şenlik tarafından tasnif edilen halk hikâyelerinden biri olan Lâtif Şah hikâyesi, tarihî derinlikte ve coğrafî genişlikte toplanan varyantları esas alınarak incelenmiştir. Öncelikle hikâye üzerinde yapılan çalışmalar tanıtılmış, sonra hikâyenin halk hikâyesi tasniflerindeki yeri ve konusunun kaynağı üzerinde durulmuş, en sonunda da incelemede kullanılan sekiz varyant, epizotları ve içerdikleri şiirler açısından mukayese edilmiştir. Çalışmanın sonunda Lâtif Şah hikâyesinin Türk halk hikâyeciliği geleneğine uygun bir halk hikâyesi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“A COMPARISONAL RESEARCH ON THE LÂTİF ŞAH FOLK STORY”GÜLTEKİN, MUSTAFA MA. In Turkish Folk Literature Supervisor: Ass. Dr. Behiye KÖKSEL June, 2004; p. 160. In this study, Latif Şah Story which is are of the folk stories that has been classified by Çıldırlı Aşık Şenlik has been analysed by considering the variants which collected in historical profundity and geoghraphical breadth. Firstly, the studies made on the story have been introduced; than it has been dwelled upon the folk story classifications and origin of its subject, and lastly eight variants used in the analysis have been and compared in terms of their episodes and poems they include. At the end of the study, it is observed that Latif Şah story is a suitable one for Turkish traditional folk story.