Aliyyü'l Kari'nin kelami görüşleri (Emali Şerhinde Allah'ın sıfatları ve peygamberlik konuları)
Alyyü'l Kari's thoughts about belief (the attributes of God and probhethood in emali commentery)
- Tez No: 137757
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
it ALİYYÜ'L-KARÎ'NtN KELAMI GÖRÜŞLERİ (EMÂLÎ ŞERHİNDE ALLAH'IN SIFATLARI VE PEYGAMBERLİK KONULARI) ÖZET îman konuları dinde temeldir. Bu iman konularına bağlı olarak da amel ve ahlâkla ilgili kurallar vardır. İmanın en temel unsuru Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmektir. Allah'ı tanımak ve bilmek, Onu zatıyla ve sıfatlarıyla öğrenmek, Onun âlem ve insanla ilişkilerini anlamlandırabilmek ve Ona iman etmek bir kişinin mü'min olmasının ilk ve vazgeçilmez şartıdır. Aliyyü'l-Kâri'nin Allah'ın sıfatlan ve peygamberlik ile ilgili görüşlerini özetleyecek olursak;“Hayat, ilim, kudret, irade, kelâm, semi, basar gibi sıfatlan da zatî sıfatlar gibi değerlendirilir. Bu sıfatların da kadîm olduğu hususunda icma'm olduğu söylenir, bizde bu görüşe katılıyoruz. Fiilî sıfat; tekvindir ki bu eşyayı yaratmak ve hayat sahibi şeylerin nzkını vermek, ibda' (ilk defa yaratmak), inşa (güzelce yaratmak), ihya (yaşatmak), ifna (öldürmek), inbat (yeşertmek), inma' (artırmak) ve bunlann benzerleri ile tabir olunmuştur. Tekvin sıfatının kadim olduğu hakkında tartışmalar vardır. Maturidi Âlimlerine göre tekvin sıfatı kadimdir, Eş'ari ve Mutezile mezhebine göre ise hadistir”. Bu konuda her bir mezhebin kendine özgü görüşleri vardır. Hz.Muhammed, peygamberlerin sonuncusudur ve ondan sonra peygamber gelmeyecektir. Bu çalışma sonucunda varmış olduğumuz nokta ise şudur: Ehlisünnet inançlarını anlatan Aliyyü'l-Kâri'nin bazı eserlerinin Türkçe'ye çevrilmesine ve üzerinde çalışılmasına rağmen, bu eseri üzerinde çalışmanın yapılmamış olması sebebiyle biz önemli iki konusu üzerinde çalışmak suretiyle buna bir adım atmış olduğumuzu düşünüyoruz. Zira Allah inancı ve peygamberlik konusu bugün bile insanların araştırarak öğrenip, kesin ve kat'î delillerle kabul edip benimsemek isteyecekleri en önemli konulardan biridir. Bu itibarla bu iki konuda bir şeyler yapmış olmakla bilimsel çalışmalara katkıda bulunduğumuzu zannediyoruz. Mustafa BİLGİNSOY Türkçe Anahtar Kelimeler : 1. Kelam 2. Sıfat 3. Peygamber 4. Vahiy 5. İman III
Özet (Çeviri)
THE THEOLOGIC POINT VIEW OF ALIYYU'L-KARI (The Attributes of God and Prophethood in Emalî Commentery) ABSTRACT The subjects of religious faith are the basis of religion. Depending upon these subjects there are rules about the performance of one's religious duty and morality. The most basic element of religious faith is to believe in God's existence and His being the one. The first and unalterable stipulation for the one to be an Islamic believer is to recognize and know God, to learn Him individualy and with gualities, to interpret His relationship with universe and human being, and believe in Him. If we are to sum up the point of viewof Aliyyü'1-Kâri about God's gualities and prophethood; Such gualities as“life, know, power, will, speak, hearing and vision”are appraised as intinsic gualities. It is said that there is an agrement to these rules being eternal, we also agree with this point of view. Actual guality; which is creation that is expressed as to create things and to give a living to the things that have state of existence, to create first time (genesis), to create beatifully, to revivi-ficate, to exhaust, to make something leaf out, to expand and things that are similar to them. There have been an orguement about the creation guality's being eternal or hadidh. For Maturidy Scolars creation guality is ancient, for Eş'ari and Mutezile sect it is non-eternal. For this subject each modhab has their own ideas. The Prophet Muhammad is the last prophet and no prophet will come after him. As result of this study, the point that we reach is this: Although some of Aliyyii'l- Kâri's works which explain the belief of Sunni Muslims are translated into Turkish and studied, because of the insufficient study on this work which is written in verse, we think that we take a step to a detailed study in such type by studying on two subjects. That sounds important to us. The faith in God and the subject of prophethood, of course, one of the most important subjects that people even today want to assimilate it by learning by research and with definite and absolute proofs. For this reason, we suppose that we assist scholarly studies by doing some things on these two subjects. English Key Word Mustafa BİLGİNSOY 1. Theology 2. Attributes 3. Prophet 4. tnsiration, revelation 5. Faith IV