Yeni ürün geliştirme takımlarında geçişken hafıza ve performansa etkileri
Transactive memory in new product development teams and effects to performance
- Tez No: 137793
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKBER AKGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Sosyal biliş ve kolektif hafızanın grup davranış literatüründeki popülaritesini arttırmasıyla birlikte, geçişken hafıza özellikle küçük grup araştırmaları ile ilgili olmak üzere çeşitli alanlardan birçok araştırmacıyı cezbetmiştir. Fakat, sosyal paylaşımlı bilgi ağı, sosyal paylaşımlı biliş ve insan ilişkileri yenilik süreçlerinin önemli yönleri olmasına karşın, özellikle yeni ürün geliştirme takımları olmak üzere heterojen ve matris çalışma gruplarında az sayıda çalışma geçişken hafizaya müracaat edilerek yapılmıştır. Yazarlar, geçişken hafızanın proje-takım hafizası kavramını, kimin neyi bildiğini ve kimin uygun yeterlilik ve uzmanlığa sahip olduğunu belirleyen bilgi ağını oluşturarak ve ilgili kişilerden bilgileri elde ederek arttırdığını öne sürmektedir. Yazarlar özellikle takım üyelerinin geçişten hafiza perspektifinde hafızanın kaynağı olduğunu belirtmişlerdir. Bu çalışmada, geçişken hafızanın yeni ürün geliştirme çıktıları üzerindeki etkileri dolaylı ve sınırlı faktörleri de içerecek şekilde test edilmiştir. Türkiye'den yetmiş dokuz yeni ürün geliştirme projesinin incelenmesi sonucunda; - geçişken hafızanın takım öğrenmesi ve pazara sunma hızı üzerinde pozitif etkisi olduğu - kolektif akıl (takım üyelerinin müşterek hareketi) ile geçişken hafıza, takım öğrenmesi ve pazara sunma hızı arasında dolaylı bir ilişki olduğu - takım öğrenmesi ve pazara sunma hızı ile geçişken hafıza ve yeni ürün başarısı arasında dolaylı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çevresel türbülansın sınırlı etkisi ile geçişken hafiza ve yeni ürün geliştirme proje çıktıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sonuç olarak; - Pazar ve teknoloji türbülansı yüksek olduğunda, geçişken hafızanın takım öğrenmesi ve yeni ürün başarısı üzerindeki etkisinin yüksek olduğu, - Pazar ve teknoloji türbülansı olsun ya da olmasın geçişken hafızanın pazara sunma hızı üzerindeki etkisinin önemli olduğu sonuçlan bulunmuştur. Çalışmanın teorik ve yönetsel bulguları aşağıda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the increasing popularity of social cognition and collective memory in the group behavior literature, transactive memory has attracted many researchers and practitioners from various fields, especially with respect to small group research. However, although socially shared knowledge networks, socially shared cognition, and human connections have become important aspects of the innovation process, little work has been done in the application of transactive memory in heterogeneous and cross-functional work groups, especially in new product development teams. The authors argue that transactive memory leverages the notion of project-team memory -which is usually equated with potential memory or electronic documents and databases- by facilitating a knowledge network for knowing who knows what and who has appropriate and adequate skills and expertise, and then receiving information form that person. In particular, the author notes that team members become a source of memory in a transactive memory perspective. In the present study, the effects of transactive memory on new product development outcomes are tested, including mediating and moderating factors. By investigating 79 Turkish new product development projects, the study finds: (i) that transactive memory positively affects team learning and speed-to-market; (ii) that collective mind (joint action of team members) mediates relations between transactive memory and team learning and speed-to-market; and (iii) that team learning and speed-to-market mediates relations between transactive memory and new product success. Furthermore, the moderating effect of environmental turbulence is investigated between transactive memory and new product development project outcomes. The present study finds, (i) that the effect of transactive memory on team learning and new product success is higher when market and technology turbulence is high; and (ii) that the effect of transactive memory on speed-to-market significant regardless of market and technology turbulence. Theoretical and managerial implications of the study findings are discussed.