Avrasya ve Ortadoğu ekseninde petrol boru hatları ve Türkiye
Petroleum pipelines and Turkey at the axis of Asian and Middleeast
  1. Tez No: 137797
  2. Yazar: YÜCEL ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AYNURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Avrasya ve Ortadoğu ekseninde petrol boru hatları ve Türkiye isimli bu tez çalışmasında genel olarak, dünya petrol rezervinin % 70 'ine ve dünya doğal gaz rezervinin % 40'ına sahip olan Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleri ile Avrupa arasında coğrafi köprü olan Türkiye'den geçen ve geçecek boru hatlarının Türkiye'ye olumlu yada olumsuz yönleriyle avantaj ve dezavantajları ele alınmıştır. İkinci bölümde petrol ve petrol boru hatlarının stratejik önemi ve ekonomik güç unsuru olan petrol yüzünden çıkan savaş ve çatışmalar anlatılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde genel olarak dünya petrol ve doğalgaz rezervleri ile dünyadaki petrol ve doğalgaz üretim ve tüketimi ele alınmıştır. Beşinci ve altıncı bölümlerde Avrasya ve Ortadoğu ekseninde petrolün Türkiye ve dünya için stratejik, ekonomik, politik önemi, mevcut ve planlanmış petrol ve doğalgaz boru hatları projeleri ele alınmıştır. Planlanmış olan boru hattı projelerinin gerçekleşmesinin önündeki engeller ve gerçekleştiğinde Türkiye'ye kazandıracağı stratejik, askeri, coğrafi teknolojik unsurlar araştırılmıştır. Son bölümde ise petrol ve doğalgaza ihtiyaç duyan küçük büyük ülkelerin stratejileri, gelecekte nasıl bir strateji izleyebilecekleri, petrol ve doğalgaz nedeni ile birbirleriyle olan ekonomik ve politik ilişkileri, aralarındaki çıkar çatışmaları ve büyük petrol oyununun Türkiye üzerindeki etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In these thesis,“petroleum pipelines and Turkey at the axis of Asian and Mİddleeast”, we examined the relationship between Turkey and Middleeastem and asian countries those have 70 percent of petroleum reserves and 40 percent of natural gas reserves. We also examined the advantages of having and building some pipelines in Turkey, as a being strategic country in this area. In the second chapter, we told about how petroleum and petroleum pipelines are very strategic in the world politics and some conflicts among some countries to get this source as an economical weapon. In the third and fourth chapter we both examined the world petroleum and natural gas reserves and at which parts of the world petroleum and natural gas consumption is high. In the fifth and sixth chapter in Middleeast and in Asian axis, we examined how petroleum is very important for Turkey at the base of strategy, economics and politics. In this chapter we told about some gaps about to build new petroleum and natural gas pipelines. Also you can find some information about what Turkey will gain in military and geographic, strategic issues. In the last cahpter we examined both the strategy of the little-big countries that need petroleum and natural gas and what kind of strategy they will follow in the future. Also we examined the economic and political relationship among these countries in order to get more petroleum and natural gas and some conflicts among these countries to increase their pies and Turkey's place in the big petroleum game.