Dermotoloji kliniğine başvuran 148 vitiligolu hastanın klinik değerlendirilmesi
Clinic evaluation of 148 patients with vitiligo in the dermatology polyclinic
- Tez No: 137813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Vitiligo melanosit yıkımı ile seyreden bir renk kaybı hastalığıdır. İnsidansı %l-2 olup, her ırkta rastlanır. Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğinde, Kasım 2000 - Temmuz 2003 tarihleri arasında, yaptığımız muayene sonucu vitiligo tanısı almış 72' si kadın, 76' sı erkek olan 148 hasta değerlendirildi. Hastalar yaş ve cinslerine, klinik tiplerine, deri tiplerine, hastalıklarının başlangıç yaşlarına, hastalık sürelerine, lezyonlann başlangıç yerlerine, ailelerinde vitiligo olup olmamasına, meslek gruplarına göre sınıflandırıldı Yapılan değerlendirilmelerde, yaş ve cins grupları arasındaki farkın anlamlı olmadığı, en fazla hasta sayısının 20 - 29 yaş arasında olduğu, en fazla görülen klinik tiplerin yaygın ve fokal tipler olduğu tespit edildi. Çocuk ve erişkin hastalar deri tiplerine göre karşüaştırıldığında, farkın anlamlı olduğu bulundu. Vİtiligolu hastaların hastalıklarının en sık başladığı yerin yüz olduğu sonucuna varıldı. Köbner fenomeni 17 (%11,48) hastada, halo nevus 5 (%3,38) hastada, lökotişi 5 (%3,38) hastada pozitifti. Ailesinde vitiligo olan 24 hastanın 15 (%10,81)' inde birinci derece akrabalarında, 8 (%5,41)' inde ikinci derece akrabalarında vitiligo pozitifliği tespit edildi. En yaygın dağılımın olduğu meslek grubu öğrencilerdi. Dermatoloji polikliniğine başvuran 148 vitiligolu hastanın değerlendirilmesi sonucunda veriler, önceki çalışmalarla uyumlu bulundu. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vitiligo is a calour-loss disorder that progresses as a result of the breakdown of melanositis. The insidence rate of the disease is 1-2% and can be encountered in every race. In this study, we evaluated the data regarding 148 patients, 72 females and 76 males, who were diagnosed as vitiligo on the examinations made in the Dermatology Clinic of Medical Faculty, Dicle University, between Nowember 2000 and July 2003. The patients were classified according to such factors as age and sex, clinical types, initial age of the illness, illness duration, initial sites of lesions, with or without family history and occupation groups. In the evaluations made, it was determined that there was not any significant difference between age and sex groups, and that the highest patient number was between 20 and 29 years old; furthermore, local and common types were found to be most frequently encountered ones. When children and adults were compared according to skin types, the difference was determined to be significant. The most common starting site in patients with vitiligo is face. Koebner phenomenon was positive in 17 (11,48%) patients, halo nevi in 5 (3,38%) patients and leucotrichia in 5 (3,38%) patients. Of 24 patients with family history of vitiligo, vitiligo positivity was determined in 15 (10,81%) patients in the second degree of relatives, while in 1 (0,67%) both in the first and second degree of relatives. The most commonly encountered group was student group. As a result of the evoluation of data regarding 148 patients admitted to the Dermatology Clinic, the findings were found to be compatible with those obtained in earlier studies. 56