Kontakt dermatitli hastalarda yama testi sonuçları: 5 yıllık retrospektif çalışma
Patch test results of patients with contact dermatitis: A-5-year retrospective study
- Tez No: 137814
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
84 ÖZET Allerjik kontakt dermatit, doku inflamasyonuna yol açan immünolojik bir mekanizma sonucu meydana gelmektedir. Antijenik özellikte bir maddeyle birden çok sayıda temas sonucu bazı bireylerde oluşan gecikmiş tipte bir hipersensitivite (tip IV) reaksiyonudur. Yama testi allerjik kontakt dermatitin tanısını koymak ve sorumlu allerjenleri saptamak amacıyla geliştirilmiş dermatolojik tanı yöntemidir. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Kontakt Dermatit Ünitesi'ne Ocak 1997- Aralık 2001 tarihleri arasında başvuran, kontakt dermatit düşünülerek yama testi uygulanan 1171'i kadın, 414'u erkek toplam 1585 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Olguların tamamına 24 maddelik Avrupa Standart Serisi, 43 olguya ayrıca ek seriler, 56 olguya fotoyamaya testi ve 1239 olguya ayrıca kendi getirdiği maddeler ile yama testi uygulanmıştı. Çalışmamızda, allerjik kontakt dermatitin en sık ellerde görüldüğü ve yama testi pozitif olguların tamamını gözden geçirdiğimizde en sık duyarlanmanın nikelsülfata bağlı olduğu saptandı. Testin uygulandığı hastaların mesleklerinin, metal alerjisi hikayesinin, atopi kriterlerinin, ekzema seyrinin, şüpheli allerjen madde hikayesinin ayrıntılı olarak sorgulanması gerekliliği anlaşıldı. Yine ek seriler ve hastanın allerji yaptığından şüphelendiği kendi maddeleri ile test yapmanın tanı koymada önemli olduğu saptandı. Ülkemizde yama testi birçok merkezde uygulanmasına karşın, bu konuda geniş kapsamlı çalışmalar fazla değildir. Çalışmamızda klormetilizotiazolin, yün alkolleri,- IPPD, merkapto karışımı, etilendiamindihidroklorür, formaldehid, ve kolofoni gibi maddeler nadir allerjenler olarak saptanmıştır. Merkaptobenzotiazol ve pirimin ile hiç pozitif reaksiyon elde edilememiştir. Dolayısıyla; ülkemizde uygulanacak standart yama testi serilerinde bu allerjenlerin yer alıp almamaları gerektiği yapılacak benzer çalışmalarla aydınlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY Allergic contact dermatitis is a disorder resulting from an immunologic mechanism leading tissue inflammation. It is a type IV (cellular) delayed type hypersensitivity reaction as a result of repeated exposure to some materials of allergic properties in some individuals. The patch test is a dermatologic diagnostic method developed to diagnose contact dermatitis and to identify the allergens responsible. In this study, a total of 1585 patients of whom 414 were male and 1 171 female who applied to the Contact Dermatitis Unit of the Gazi University Faculty of Medicine, Department of Dermatology between the periods of January 1997 and December 2001 and who were tested with the patch test with the consideration of contact dermatitis were retrospectively evaluated. Patch tests were conducted with the 24 material Standard European Series with an additional series in 43 cases, photopatch test series in 56 cases and personal materials brought by 1239 cases. In this study, allergic contact dermatitis was found to be most frequent on the hands with most sensitization occurring with nickel sulphate in those found positive with the patch test. The necessity of the patients occupation, detailed history of metal allergy, atopic criteria, course of eczema, and history of suspicious allergic materials was comprehended. Again, additional series and the importance of personal materials that the patient considers allergic were found to be important. In our study, materials like chloromethylthiazoline, wool alcohols, IPPD, mercapto mix, ethylenediaminehydrochloride,' formaldehyde and colophony were found to be rare allergens. No positive reaction could be obtained with mercaptobenzothiazoline and pyrimine. Hence, the necessity of the use of these allergens in standard patch test series in our country remains to be elucidated by similar studies to be conducted.