Kronik fronkülozisde azitromisinin etkinliği
  1. Tez No: 137816
  2. Yazar: ARYA AMİNZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DEMİRÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Kronik furonkülozis, kıl follikülünün tekrarlayıcı stafilokoksik absesidir. Tedavisinde kişisel hijyenin sağlanması ile birlikte, uzun süreli topikal ve sistemik antibiyotikler kullanılmaktadır. Bu açık uçlu, prospektif çalışmada azitromisinin kronik furonkülozisin uzun dönem baskılayıcı tedavisindeki etkinliği klinik ve in vitro olarak araştırıldı. Son 6 ay içerisinde 3'ten fazla furonkül atağı olan ve furonkülünden S. aureus üretilmiş olan hastalar çalışmaya alındı. Aktif enfeksiyonu tedavi edilen hastalara 12 hafta süre ile azitromisin haftada bir kez 500 mg dozunda verildi. 3 aylık tedavi süresince ve 3 ay izlem boyunca hiç furonkülü olmayan hastalarda, baskılayıcı tedavi başarılı kabul edildi. Ayrıca aktif furonkülden, burun ve perianal bölgeden kültür ve antibiyogram için sürüntü alınarak azitromisinin in vitro duyarlılığı E-test ile incelendi. Çalışmaya katılan toplam 24 hastadan 20'si değerlendirmeye alındı. Azitromisin 20 hastadan 18'inde (%90) etkili bulundu. 20 hastadan 15'i 12 ay boyunca izlendi ve %80'inde remisyonun devam ettiği görüldü. E-test ile değerlendirilen 17 sustan 15'i (%88,23) azitromisine duyarlıydı. Azitromisinin klinik etkinliği ile in vitro duyarlılık sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Tedavi sırasında ortaya çıkan yan etkiler hafif olup, ilacın kesilmesini gerektirmedi. En sık gastrointestinal sistem yan etkileri gözlendi (%25). Azitromisin, kronik furonkülozis baskılayıcı tedavisinde etkili ve güvenli bir antibiyotiktir. Tedavi kesildikten sonra da hastaların büyük çoğunluğunda remisyonun devam etmesi, bu antibiyotiğin kronik furonkülozis tedavisinde ilk seçenekler arasında yer alabileceğini göstermektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: kronik furonkülozis, azitromisin, in vitro duyarlılık, baskılayıcı tedavi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Chronic furunculosis is a recurrent staphylococcal abscess of the hair follicle. Besides ensuring personal hygiene, the management consists of long-term treatment with topical and systemic antibiotics. The aim of this open, prospective study was to assess clinical and in vitro efficacy of azithromycin in the long-term suppressive treatment of chronic furunculosis. Patients with histories of three or more episodes of furuncles within the preceding six months confirmed by positive cultures for S. aureus were included in the study. Patients whose active infections had been treated, were subsequently assigned to receive 12 weeks of azithromycin at a weekly dose of 500 mg. Treatment success was defined by the complete absence of furuncles during the 3 months of azithromycin treatment and further 3 months of follow-up period. Cultures from active furuncles, nasal and perianal area were taken for microbiological examination. In vitro susceptiblity of azithromycin was evaluated with E-test. From a total of 24 patients enrolled, 20 patients completed the study. Azithromycin was found to be effective in 18 (90%) of 20 patients. 15 of 20 patients were followed-up for 12 months and 12 patients (80%) remained in remission. The results of the E-test showed that 15 of 17 strains (88.23%) were susceptible to azithromycin. There was no statistically significant difference between the clinical efficacy and in vitro susceptibility of azithromycin. The side effects were mild and did not require the termination of treatment. The most frequently encountered side effects were gastrointestinal (25%). The results of this study indicate that azithromycin is effective and safe in the treatment of chronic furunculosis. Providing long-term remissions in the majority of the patients, it may be a drug of choice in chronic furunculosis. KEYWORDS: chronic furunculosis, azithromycin, in vitro susceptibility, suppressive treatment