Kronik ürtikerde otolog serum deri testi ve helicobacter pylori IgG antikoru arasındaki korelasyon
Correlation between autolog serum skin test and helicobacter pylori IgG antibody in chronic urticaria
- Tez No: 137824
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Otolog serum deri testi, otoimmûn ürtikerli hastaları tanımlamada kullanılan önemli bir klinik tanı yöntemidir. Son çalışmalarda kronik idiyopatik ürtiker etyolojisinde otoimmünite ve H. pylori infeksiyonu üzerinde durulmaktadır. Biz otoimmûn kronik ürtikerli hastalarda H. pylori infeksiyonunun rolünü incelemek üzere bu çalışmayı düzenledik. Çalışmamızda kronik ürtikerli hastalarda otolog serum deri testi ile H. pylori IgG antikoru titrasyonu arasındaki korelasyonu da incelemeyi amaçladık. Kronik ürtikerli 66 hastaya otolog serum deri testi yapılmıştır. Aynı zamanda kronik ürtikerli 66 hasta serumunda ELİSA yöntemi ile H. pylori IgG antikoru 1/1,1/2, 1/8, 1/32 dilüsyoniarda pozitiflik olup olmadığı belirlenmiştir. Otolog serunLxteri testi sorjuçlarxJit,1/2,1/8,1/32 dilüsyoniarda oluşaaJMiker papülünün en uzun çapı ve 1/1,1/2,1/8,1/32 dilüsyoniarda hasta serumunda saptanan H. pylori antikoru kantitatif değerleri arasında korelasyon analizi yapıldı. Otolog serum deri testi pozitif ve negatif hastalarda H. pylori antikoru pozitifliği bağımlı gruplarda ki- kare testi (Mc Nemar) ile kıyaslandı. Otolog serum deri testi ve H. pylori IgG antikoru pozitif olan hasta grubunda, bu testlerin titrasyonları arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (p>0,05). Otolog serum deri testi pozitif olan kronik ürtikerli hastalarda H.
Özet (Çeviri)
CORRELATION BETWEEN AUTOLOG SERUM SKIN TEST AND HELICOBACTER PYLORI IgG ANTIBODY IN CHRONIC URTICARIA SUMMARY Autolog serum skin test can be used as a reasonably predictive clinical test to defined the patients, with autoimmune urticaria. Recently, a potential role of H. pylori infection in the etiology of the patients with chronic idiyopathic urticaria has been suggested. We aimed to investigate the relationship between the efficient factor in chronic urticaria as autoimmunity and H. pylori. We calculated the correlation between the titer and quantitative measurement of autolog serum skin test and H. pylori IgG antibody. The autolog serum skin test was performed in 66 patients with chronic urticaria. At the same time, in 66 chronic urticaria patients' sera H. pylori IgG antibody diluted in the rates of 1/1, 1/2, 1/8, 1/32 was quantitated by ELISA. In the patients, showed the both of autolog serum skin test and H. pylori antibody positivity, any significant correlation was not identified between autolog serum skin test and H. pylori IgG antibody titration. H. pylori IgG antibody positivity was significantly high in autolog serum skin test positive patients with chronic urticaria. This finding was suggested that the existence of the relationship between autoimmunity and H. pylori infection in patients with chronic idiopathic urticaria. 32