Serum solubl stem faktör (sSCF) ve reseptörü solubl tirozinkinaz transmembran protein (sKIT) düzeylerinin, atopik dermatit tanı ve aktivasyonundaki rolünün değerlendirilmesi
Evaluation the role of serum solubl stem cell factor (sSCF) and serum solubl tyrosine kinase transmembranous protein (sKIT) levels in diagnosis and the activation of the AD
  1. Tez No: 137823
  2. Yazar: ÇAĞNUR ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
42 ÖZET Serum Solubl Stem Cell Faktör (sSCF) ve Solubl Tirozinkinaz Transmembran Protein (sKIT) Düzeylerinin, Atopik Dermatit Tanı ve Aktivasyonımdaki Rolünün Değerlendirilmesi Atopik dermatit (AD), erken infantil ve çocukluk döneminde ortaya çıkan kronik, tekrarlayan bir deri hastalığıdır. AD 'in patogenezi halen tam olarak ortaya konamamıştır. Buna rağmen humoral (Tip I) ve hücresel (Tip IV) immunitenin patogenezde etkili olduğu düşünülmektedir. Derideki mast hücreleri ve alleri enlerin aktive ettiği LH'leri ve lenfositlerden tekrarlayan sitokin salınımı ile AD'li deride kronik infiamatuvar değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Atopi öyküsü ve karakteristik klinik tabloya ek olarak laboratuvar testleri, AD tanısının konmasına yardımcı olur. Buna karşın halen kesin tanıya ulaştıracak spesifik bir test ya da patognomonik lezyon yoktur. AD likenifiye lezyonlannda mast hücre sayısının arttığı ortaya konmuş ve patogenezdeki rolü tartışılmıştır. Kök hücre faktörü (stem cell faktör, SCF) insanlarda, mast hücre gelişim, maturasyon, farklılaşma, kemotaktik migrasyon ve degranülasyonu uyaran en önemli faktördür. SCF'nin, reseptörü olan tirozinkinaz transmembran protein (KIT) ile etkileşiminin, mast hücrelerinin aktivasyonu ve proliferasyonu için anahtar rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak günümüze dek AD'li hastalarda solubl SCF (sSCF) ve solubl KIT (sKIT) düzeylerini araştıran sadece bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmamızda enzime bağlı immunusorbant assay ile 25 AD'li hasta ve kontrol grubu olarak seçilen 25 sağlıklı bireyin, serum sSCF ve sKIT düzeylerini değerlendirdik. Serum sSCF ve sKIT düzeyleri, AD'li hasta grubunda kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (PO.05). Bu çalışmada, sSCF ile sKIT serum düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte pozitif bir korelasyon izlenmiştir (P>0.05). Şiddetli düzeyde AD'i olan hastalar, orta düzeyde AD'li hastalarla karşılaştırıldığında, şiddetli düzeyde AD'i olan hastalarda serum sSCF ve sKIT düzeyleri istatistik olarak anlamlı derecede yüksekti (P0.05) pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir. Serum sSCF ve sKIT düzeyleri ile yaş ve cins arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (P>0;05). Sonuç olarak, AD'li hastalarda serum sSCF ve sKIT düzeyleri, hastalığın şiddeti ve aktivasyonunun değerlendirmesinde yararlı birer gösterge olabilir. Biz hastalığın fizyopatolojik özelliklerini aydınlatmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Evaluation the role of serum solubl stem cell factor (sSCF) and serum solubl tyrosine kinase transmembranous protein (sKIT) levels in diagnosis and the activation of the AD Atopic dermatitis (AD) is a chronically relapsing skin disease that occurs most commonly during early infancy and childhood. The pathogenesis of AD has not been fully elucidated; however, immune disorders of humoral (type I) and celluler (type IV) immunity have been implicated. The repeated release of mediators and cytokines from skin mast cells and allergen induced activation of Langerhans cells and lymphocytes lead to chronic inflammatory alterations in the skin of AD. In addition to a history of atopy and the characteristic clinical picture, laboratory tests are useful in making a diagnosis of AD, although there is no spesific laboratory test or pathognomonic lesion that can definitely identify the disease. In AD, increased numbers of mast cells are observed in lichenified lesions and their pathological role in AD has been discussed. In humans, stem cell factor (SCF) is an essential factor that stimulates mast cell growth, maturation, differentiation, chemotactic migration and degranulation. The interaction of SCF and its receptor, tyrosine kinase transmembrane receptor (KIT), appears to be key event in the recruitment and proliferation of mast cells. However there has been previously only one study investigating soluble SCF (sSCF) and soluble KIT (sKIT) in AD patients. In this study were measured serum levels of sSCF and sKIT using enzyme- linked immunosorbant assay of 25 patients with AD and 25 healthy individuals as a control group. Serum levels of sSCF and sKIT were significantly higher in AD patients than in controls (P0,05). Serum levels of sSCF and sKIT were significantly higher in patients with severe AD than in patients with moderate AD (P0,05). We were not detected any association between serum levels of sSCF and sKIT related with age and sex (P>0,05). In conclusion, serum sSCF and sKIT levels may be useful indicators for the evaluation of the disease activity and severity in AD patients. We suggest that further investigations are needed to clarify the physiopathological properties of the disease.