Kronik ürtikerli hastalarda HLA sınıf I ve sınıf II antijenlerinin araştırılması
The evaluation of class I and class II HLA antigens in patients with chronic idiopathic urticaria
- Tez No: 137827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
m KRONİK URTIKERLI HASTALARDA HLA SINIF I VE SINIF H ANTİJENLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Kronik idiopatik ürtiker sık görülen, tedaviye dirençli ve patogenezi henüz tam anlaşılamamış bir hastalıktır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda kronik idiopatik ürtiker olgularının üçte birinin patogenezinde otoimmünitenin rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada kronik ürtiker patogenezinde HLA Sımf I (ABC) ve HLA Sınıf II (DR, DQ) antijenlerinin rolünün araştırılması amaçlandı. Çalışmada kronik idiopatik ürtiker tanısı konulan 40 hastada HLA Sımf I ve HLA Sımf II antijenleri, serolojik yöntem ve PCR (polimeraz chain reactions) teknikleri kullanılarak araştırıldı. Ek olarak HLA tipleri, hastaların otolog serum deri testine verdikleri cevaba göre sınıflandırıldı. Sağlıklı ve akrabalık ilişkisi olmayan 30 kişi kontrol grubu olarak alındı.
Özet (Çeviri)
IV THE EVALUATION OF CLASS I AND CLASS H HLA ANTIGENS IN PATIENTS WITH CHRONIC IDIOPATHIC URTICARIA SUMMARY Chronic idiopathic urticaria is a common disease of which pathogenesis is unclear and resistant to therapy. Recent investigations have indicated that autoimmunity plays role in nearly one third of chronic idiopathic urticaria patients. The present study aimed to investigate the relationship between HLA class I and class II antigens and immune pathogenesis of chronic urticaria. HLA class I and class II antigens were investigated in 40 patients diagnosed as chronic idiopathic urticaria utilizing serologic technique and PCR (polymerase chain reactions) Further human leukocyte antigen (HLA) typing on patient subsets, classified by the patients' responses to intradermal injection of autologous seram.Thirty healty and genetically unrelated individuals were evaluated as control group.