Kreşe devam eden 3-6 yaş çocuklarının beslenmeye ilişkin tutum ve davranışlarında ailenin rolü
The role of parents on nutritional manners and behaviours of 3-6 years old children going to nursaries
  1. Tez No: 137850
  2. Yazar: MELTEM MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KUTLUAY MERDOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Mermer, M., Kreşe devam eden 3-6 yaş çocuklarının beslenmeye ilişkin tutum ve davranışlarında ailenin rolü, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplu Beslenme Sistemleri Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışmada üç-altı yaş arasındaki çocuklarda beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında ailelerin dikkat ettikleri hususlar ve çocukların beslenmeye ilişkin tutum ve davranışlarına olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma, 10-25 Aralık 2001 tarihleri arasında, üç-altı yaş grubundaki 124 çocuk ve aileleri ile yapılmıştır. Araştırmada anket formu ve gözlem formu kullanılmıştır. 52 sorudan oluşan anket formu aileler tarafından, gözlem formu kreş öğretmenleri tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Mermer, M., The role of parents on nutritional manners and behaviours of 3-6 years old children going to nursaries, Hacettepe University Health Sciences Institute Institutional Food Systems Programme Science Specialty Thesis, Ankara,2003. The methods used by parents in order to feed their children between 3-6 years to gain nutritional behaviours and the alimentary manners and behaviours of the children in this age group were evaluated. In the period of 10-25 December 2001, 124 children in“3-6 years old”group and their parents were included into the research. Questionare form and observation forms were used for evaluation. Families filled a form with 52 questions and the children's nursery teachers filled an observation form.