Koyun temporal kemiğinin anatomisi
  1. Tez No: 137863
  2. Yazar: GÜNFERİ ÇİÇEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL EGELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Koyunun temporal kemik çalışmalarında uygun bir hayvan modeli olup olmadığını araştırmak amacıyla, 2002 yılında hastanemiz Kulak Burun Boğaz kliniğinde 10 adet taze kadavra koyun kafası kullanılarak temporal kemik anatomisi ile ilgili çalışmalar yapıldı. Bulgular, insan ve diğer hayvan modelleri ile karşılaştırıldı. Koyun temporal kemiğinin mastoid parçası, posterolateral uzanımlı, uzun, sivri olup mastoid havalanması da yoktu. Kulak zarı tek parça halinde olup timpanik halkayı aşıyordu. Büyük bir hipotimpanumu ve üç kemikçiği vardı. Orta kulak duvarları, duvarlardaki yapıları, komşulukları ve özellikle fasiyal sinir gözününe alındığında insan orta kulağı ile büyük benzerlik gösteriyordu. Ancak mastoid parçanın şekli, havalanması, ve TM için bu benzerliği söz konusu değildi. Tüm bu bulgular doğrultusunda benzerlikler ve farklılıklar iyi aydınlatıldığı taktirde, insan temporal kemik çalışmalarında en büyük kolaylığı sağlayacak olan hayvan modelinin koyun olduğunu tespit ettik. Koyun kadavrası bu tür çalışmalarda daha önce pek kullanılmadı, ancak bundan sonraki temporal kemik anatomisi ile ilgili kadavra çalışmalarında en çok tercih edilen hayvan modelinden biri olabileceği sonucuna varıldı. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 2002, 1 0 fresh corpse sheep temporal bone anatomy were studied in our ENT clinics of medicine faculty to investigate the suitibility of the sheep as an animal model for the temporal bone studies. On the sheep model, anatomical studies related with the temporal bone were performed. The results were compared regarding with the other animal models and human. We observed that, the mastoid part of sheep temporal bone was long, sharp, extended to posterolateral position and there was no mastoid pneumatization. The tympanic membrane composed of only one compact portion and passed over the tympanic ring. It has a big hypotympanium and three ossicles. Its middle ear structures were very similar to that of human. The walls of middle ear, the edifices on the walls, relationships and especially with the facial nerve were completely the same that of human middle ear. However these close similarities were not present at the shape and pneumatization of mastoid part and for tympanic membrane. According to these results, if the similarities and differences could be explained in detail, we can say that sheep is the best animal model to make the human temporal bone studies easier. Sheep fresh corpse was not found to be reported previously and we conclude that it can be one of the best animal model in temporal bone anatomy studies after today. 47