Sıçanlarda topikal adrenalinin miringotomi sonrası miringosklerozis gelişimi üzerine etkisi
- Tez No: 137864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL EGELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Miringotomi sonrası adrenalin yardımıyla kanamanın durdurulmasının miringosklerozis gelişimi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla, 2003 yılında Düzce Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nde 16 adet Wistar albino cinsi sıçan kullanılarak otomikroskopik ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Bulgular, literatürdeki diğer çalışma bulguları ile karşılaştırıldı. Çalışmada kullandığımız 16 adet sıçarım miringotomi sonrası topikal olarak sol kulaklarına adrenalin, sağ kulaklarına ise serum fizyolojik uygulandı. Ardından sıçanlar 4, 8, 12, 24, 48, 72, 96 ve 120. saatlerde ikişer adet olmak üzere 8 gruba ayrıldı. Otomikroskopik olarak kulak zan görünümleri incelendi, ardından sıçanlar sakrifıye edilerek histopatolojik inceleme için kulak zarlarından kesitler alındı. Çalışma sonucunda, adrenalin uygulanan sol kulak zarlarında perforasyonun kapanmasının geciktiği saptandı. Adrenalin uygulanarak kanama kontrolünün sağlandığı kulak zarında akut inflamasyon bulgusu olan opaklaşma daha az oranda ve kısa süreli olarak saptandı. Histopatolojik kesitlerde de diğer kulağa göre daha az oranda nötrofil, lenfosit ve fibroblast kümelenmesi ve akut inflamasyon öncü bulgusu olan kalsosferil birikimleri tespit edildi. Bu sonuçlar ışığında, adrenalin ile miringotomi sonrası kanama kontrolü yapılmasının miringosklerozis gelişiminin nedeni olarak kabul edilen akut inflamasyonun bulgularının daha az yoğunlukta olmasma yol açtığı ve bu nedenle adrenalin uygulamasının miringosklerozis gelişimine engel olabileceği kanısına vardık. Ayrıca bu inflamasyonun tamir sürecinde oynadığı rol nedeniyle; miringotomi ile travmatize olan sahanın tamirinde gecikmeye yol açarak miringotomi cidarının kapanmasını geciktirdiğini gözlemledik. Bu gecikmenin, klinikte iltihabi materyal ve kan gibi birikimlerin drenajı amacıyla miringotomi uygulanan hastalarda önemli olacağı fikrindeyiz. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of study was to investigate subsequent risk of myringosclerosis in the case of adrenaline usage after myringotomy for hemostasis in a rat model. Bilateral myringotomy was performed in sixteen Wistar albino rats. Topical adrenaline and salin solution were applied to right and left ears, respectively. The rats were further subdivided to eight groups with two rats in each group according to postoperative evolution at 4, 8, 12, 24, 48, 72, 96, 120 hours, respectively. Firstly otomicroscopic examination was performed and rats were sacrified for histopathological investigation. A delayed healing of tympanic membrane was observed by otomicroscopy in rats recieving topical adrenaline. Additionally, the rate and duration of opasification of the tympanic membrane as a sign of acute inflamation was lesser in the study group. Similarly, histopathological evolution revealed a marked decrease in infiltration of neutrophils, lymphocyts, and accumulation of fibroblasts as well as deposition of calsospheryl which is a predictor and proceedy event of acute inflamation. In the light of these findings adrenaline was shown to be effective to prevent acute inflamation resulting the development of myringosclerosis. Topical adrenaline subsequently delayed healing of myringotomy incision by diminishing inflamatory response. The results of the current experimental model constitute a background information for consequent clinical studies searching the role of topical adrenaline in preventing myringosclerosis. 53