Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde Arteria Carotis Communis'in son dalları üzerinde karşılaştırmalı makro-anatomik ve subgros çalışmalar
  1. Tez No: 24536
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DURSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinin a.carotis communis ' inin son dalları makro-anatomik, subgros ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu amaçla Konya Et Balık Kombinasından temin ettiğimiz 10'ar adet baş materyali kullanıldı.Bu materyallerin incelenmesinde latex methylmetacrylate ve baryum sülfat kullanıldı. Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde a.occipitalis'in orjininden hemen sonra, carotis communis'in devamı olduğu belirlendi. A.carotis externa fossa retromandibularis bölgesinde Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde a. temporalis ile a. transversa faciei'ye alt ortak bir kökle a. maxillaris ' e ayrılır. A. profunda linguae, Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde de a. lingualis ' in devamıdır. Apex linguae yakınında karşı tarafın benzer damarıyla ağızlaştığı tesbit edildi. Araştırma materyallerimizin her iki türünde de rr.dorsales linguae'nin a. profunda linguae'den ayrıldığı görüldü. Akkarman koyunu ve Ankara keçisinde a. Temporal'is superficialis ' in a.tranaversa faciei'den zayıf olduğu belirlendi. A.auricularis rostralis'in Ankara keçisinde a. temporalis superficialis ' ten orijin aldığı tespit edildi. öte yandan Akkaraman koyununda ise % 80 oranında a. temporalis superficialis ve a. transversa faciei 'ye ait ortak kökten57 çıktığı tesbit edildi. Ramus lacrimalis ' in Akkaraman koyununda a. temporalis superficialis' ten çıktığı ve aynı damarın Ankara keçisinde iki piyeste a.lacrimalis şeklinde rete mirabile ophtalmicum ' dan, geri kalan tüm piyeslerde ise a.ophtalmica externa'dan çıktığı tesbit edildi. A.alveolaris inferior'un Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde a.maxillaris ' ten orijin aldığı ve for. mentale ' den a.mentalis olarak çıktığı saptandı. Her iki türde de a. submentalis ' in varlığı tesbit edillemedi. Ramua caudal is ad rete mirabile epidurale rostrale'nin Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde a.maxillaris' ten çıktığı ve for. ovale yolu ile cavum cranii'ye girdiği, intracranial rete'nin caudolateral açısına bağlandığı görüldü. Akkarman koyununda ve Ankara keçisinde a.malaris ile a.maxillaris arasında bir anastomoza rastlanılmadı. A.meningea media'nın Akkaraman koyunlarının tümünde a. condylaris' ten, Ankara keçilerinde ise % 60 oranında a.occipitalis' ten orijin aldığı belirlendi. A. intercarotica caudalis'in, Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde bulunmadığı, bu damarın görevini rete mirabile epidurals roatrale'den orijin alan damarların yerine getirdiği ve buna ilave olarak rete mirabile epidurale roatrale'nin hipofiz bezinin arkasında karşı tarafın benzer rete'si ile birleşen dallar verdiği tesbit edildi. Rete mirabile epidurale roatrale'yi şekillendiren damarların Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde sadece58 a.maxillaris ' ten gelen r.caudalis ad rete mirabile epidurale roatrale ve rr.roatrales ad rete mirabile epidurale roatrale tarafından şekillendirildiği saptandı. A. cerebri roatralis'in fissura medianus cerebri'nin ventromedian kenarı boyunca devam eden kısmının a. marginalis adını aldığı ve araştırdığımız her iki türde de a. ethmoidalis interna'nın a. marginalis' ten orijin aldığı tesbit edildi. Akkaraman koyunu ve Ankara keçisinde her iki tarafın a.comunicans caudalis' lerinin birleşerek a. basilaris' i oluşturduğu ve böylelikle circulus arteriosus cerebri'nin caudal yarımının tamamlandığı saptandı. A.carotis interna'nın Akkaraman koyununda ve Ankara keçisinde extracranial olarak bulunmadığı tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY in this study, the comparative macroanatomi cal and subgroaa studies on terminal oraches of the common carotid artery of Akkaraman sheep and Angora goats were investigated. İn this purpose, ten heads of the Akkaraman sheep and Angora goats that were obtained from Konya slaughterhouse were used. In the Investigations of this materials, latex, methmethacrylate and barium sulphate were used. The common carotid artery continues as occipital artery at once 1ta origin, In Akkaraman sheep and Angora goats. The external carotid artery divided in to maxillar artery and a common trunk which the superficial temporal artery and facial transverse artery originate, in the level of the retromandibular fossa 1n Akkaraman sheep and Angora goats. The deep lingual artery is the continuation of the lingual artery, near the apex linguae the right and left arteries anastomose with each other in both species. The dorsal lingual branches arise from the deep lingual artery in both species. The superficial temporal artery 1s ifjlnner than the transversa facial artery In Akkaraman sheep and Angora goats. It has been determined that the rostral auricular artery originates from the superficial temporal artery in Angora goats. In addition, the same artery originates from the common trunk of the transversal facial artery in 80 % of Akkaraman sheep. The lacrimal branch arises from the superficial temporal60 artery in Akkaraman aheep. but the same artery in two Angora goats originates from ophtalmic rete mirabile as lacrimal artery and in the rest animals, lacrimal branch arises from the ophtalmic artery. Inferior alveolar artery originates from the maxillar artery in the Akkaraman sheep and Angora goats and emerges the mental foramen as the mental artery. The caudal branch to the rostral epidural rete mirabile arises from maxillar artery in Akkaraman sheep and Angora goats, and passes cranial cavity through the oval foramen, and commbnicates with the rete mirabile. It hasn't been observed that between the malar artery and maxillar artery anastomose each other, in both species. The middle meningeal artery originates from the condylar artery in Akkaraman sheep, the same arteryariaes from the occipital artery 60 % Angora goats. The caudal intercarot ica artery in not present in both species instead of this artery. The branches arised from intracranial rete do it duty. The right and left rete commonicate each other in caudal of hypophys gland. The continuation of the rostral cerebral artery in along the roatromedial border of the middle fissural cerebry, termed aa marginal artery in both species. The right and the left caudal common icat i ng arteries anastomosed, each other and formed the basilar artery. The caudal half on the circulus arteriosus cerebry is formed by the basilar artery in Akkaraman sheep and Angora goats.61 The internal carotid artery ia not present as extracranial in both species.