Radyofrekans ve elektrokoter cihazlarıyla elektrokoagülasyon sonrası periferik sinirlerde oluşan elektrofizyolojik ve histopatolojik değişiklikler
  1. Tez No: 137876
  2. Yazar: RAFET KELEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMRAN ŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Baş ve boyun cerrahisinde elektrocerrahi yaygın olarak kullanılmaktadır. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisinde gittikçe artan sayıda ve alanda radyofrekans cihazının kullanımı tercih edilmektedir. Bu çalışmada radyofrekans ve elektrokoter cihazlarıyla elektrokoagulasyon sonrası periferik sinirlerde oluşan elektrofizyolojik ve histopatolojik değişiklikler araştırıldı. Bu amaçla 68 adet albino rat kullanıldı. Sağ ve sol siyatik sinir ortaya konduktan sonra sinir uyarı eşiği, amplitüd ve sinir ileti hızı ölçüldü. Daha sonra Geleneksel Monopolar (GMP), Geleneksel Bipolar (GBP), Radyofrekans Monopolar (RFMP) ve Radyofrekans Bipolar (RFBP) koter ile 2 sn süre, 40 Watt güçte siyatik sinirden 1 mm ve 3 mm uzaklıktaki kas dokusu koterize edildi. Koterizasyon sonrası aynı ölçümler tekrarlandı. Histopatolojik inceleme için koterizasyona maruz kalan siyatik sinir bölgesinden sinir örneği alındı. Histopatolojik olarak aksonal dejenerasyon miktarı, Schwann ve myelin hücrelerinde hasar oranları değerlendirildi. GMP, GBP koter ile hem 1 hem de 3 mm tüm gruplarda (GBP 3 mm grubunda amplitüd dışında) sinir uyarı eşiği, amplitüd ve sinir ileti hızı anlamlı ölçüde değişmiştir. RFMP ve RFBP koter ile koterizasyon sonrası rat siyatik sinirinde oluşan elektrofizyolojik değişiklikler tüm gruplarda anlamlı değildi. GMP koter ile koterizasyon sonrası oluşan elektrofizyolojik değişiklikler diğer gruplara göre anlamlılığı daha yüksek bir değerdi. Histopatolojik değerlendirmede hasar oranları en fazladan en aza doğru sıralama GMP, GBP, RFMP, RFBP şeklinde idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Electrosurgical techniques are widely used in head and neck surgery. Radiofrequency equipment is used more and more frequently and in many new areas in Otorhinolaryngology and Head and Neck Surgery. In this study, the electrophysiologic and histopathologic changes in peripheral nerves were analyzed, following electrocoagulation by using radiofrequency and electrocotery equipment. A total of 68 albino rats were used for this reason. The right and left sciatic nerves were exposed and the threshold of neural stimulation, amplitude and the conduction rate of nerves were measured. The muscle tissues 1 and 3 mm away from the sciatic nerve were coterized at 40 Watts for 2 seconds by using Conventional Monopolar (CMP), Conventional Bipolar (CBP), Radiofrequence Monopolar (RFMP) and Radiofrequence Bipolar (RFBP) coteries. Same measurements were performed following coterization. A nerve tissue sample for histopathologic examination was obtained from the sciatic nerve region exposed to coterization. The level of axonal degeneration and damage in Schwann and myelin cells were evaluated histopathologically. There were significant changes in the threshold of neural stimulation, amplitude and the conduction rate of nerves at 1 and 3 mm in all groups with CMP and CBP cotery (CBP is out of amplitude in 3mm groups). The electrophysiologic changes in the sciatic nerves of rats following coterization with RFMP and RFBP coteries were not significant between groups. On the other hand, the electrophysiologic changes caused by the CMP cotery were significantly higher compared to other groups. The sequencing of damage levels in histopathologic evaluation from the highest to the lowest were as follows: CMP, CBP, RFMP, RFBP.