Eksperimental akut sinüzitte eritromisin ve prednizolonun efüzyondaki sVCAM-1 seviyeleri ile mukozal enflamasyon üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 137875
  2. Yazar: ÜMİT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ SÜTBEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI ÖZET Vasküler adezyon molekülü-1 (VCAM-1), enflamasyon proçesinin adezyon ve migrasyon olaylarında yer alır ve hücresel cevabın doğmasını sağlar. Özellikle allerji temelinde gelişmiş sinüs enflamasyonun da solübl VCAM-1 (sVCAM-1) yüksek değerlerde ölçülür. Literatürde glukokortikoidlerin ve makrolidierin VCAM-1 ekspresyonunu baskıladığını gösteren çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Çalışmamızda, öldürülmüş tiplendirilemeyen Haemophilus influenzae biotip-ll NCTC 8143 ırkı bakteri kullanarak 86 adet sağlıklı tavşanda sağ maksiller sinüzit oluşturduk. Rastgele olarak seçtiğimiz tavşanları, her birinde 28 hayvan olacak şekilde üç gruba ayırdık. Ayrıca iki adet tavşanı sVCAM-1 bazal değerini ve tavşan üst solunum yolu flora elamanlarını tesbit için hiçbir işlem yapmadan kontrol olarak aldık. Birinci gruba 1 mg/kg/gün prednizolon, ikinci gruba ise 25 mg/kg/gün eritromisin intraperitoneal olarak uygulandı. Tedavi verilmeyen üçüncü grup kontrol olarak kullanıldı. 1., 2., 3., 5., 10., 14. ve 21 günlerde sakrifiye edilen tavşanların her iki sinüslerinden toplanan efüzyonlardaki sVCAM-1 seviyeleri sandwich enzyme linked immunosorbent assay (sandwich ELISA) yöntemiyle kantitatif olarak ölçülürken, sinüs mukozalarındaki enflamatuar değişiklikler histopatolojik açıdan incelendi. Çalışmamız sonucunda, enflamasyon oluşturulan sinüslerden alınan efüzyonlarda ölçülen sVCAM-1 seviyelerinin ilk 24 saat içinde hızla yükseldiğini, 3. günde pik değerine ulaştıktan sonra, 5. günden itibaren azalmaya başladığını belirledik. Bakteri inoküle edilmeyen sol sinüslerde histopatolojik değişiklik ve sVCAM-1 değerlerinde artış saptamadık. Eritromisin veya prednizolon tedavisinin, efüzyondaki sVCAM-1 değerlerini düşürme ve enflamatuar mukozal değişimleri engelleme yönünden belirgin derecede anlamlı aktivite gösterdiğini gözledik (p0,05).
Özet (Çeviri)
VII THE INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF ERRYTHROMYCINE AND PREDNIZOLONE IN EXPERIMENTAL ACUTE SINUSITISON THE sVCAM-1 LEVELS IN EFFUSION WJTH MUKOZAL INFLAMMATION. SUMMARY Vascular adhesion molecule-1 (VCAM-1) enables cellular response to occur, taking the place adhesion event of inflammation process. Particulary, soluble VCAM-1 (sVCAM-1)' in sinus inflammation developed in allergy base are measured in high levels. There are number of researches indicating that glucocorticoids and macrolides suppressed the expression of VCAM-1 in literature. In our study, by using nonviable and nontypeable Haemophilus influenzae biotyp-ll NCTC 8143 strain bacterium.We managed to form right maxillery sinusitis in 86 rabbits. We divided the rabbits nandomly into three groups in such a way that each of them has 28 animals. In addition, we included two rabbits in the control group with doing any process to detect sVCAM-1 basal volue and flora components of rabbits upper respiratory tract. 1 mg/kg day prednisolone was applied to the first group, 25 mg/kg day-erythromycine for the second group for ten days introperitoneally. The third group in which the treatment was't applied was used as control. While sVCAM-1 levels in effusions collected from both sinus of the rabbits sacrified on 1st 2nd, 3rd 9th 10th 14th and 21stday were measured guantitively sandwich ELISA method, inflammatory changes in sinusitis mucosa were examined histopathologically. In the result of our study, we detected that sVCAM-1 levels measured in enflamed sinus inreased fast in the first 24 hours, and after reaching peak level on the third day, it became decrease after the fifthday. We did not observe on increase in the values of sVCAM-1 and histopathologic change in left sinus.