Kronik otitis media hastalığında cerrahi tedavi başarısını etkileyen faktörler
Factors that effect he success of surgical treatment in chronic otitis media
  1. Tez No: 137888
  2. Yazar: TUĞBA KOÇAK ÖKTEMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
52 ÖZET Çalışmamızda 1999-2001 yılları arasında öpere edilmiş 126 vakanın 137 kulağı prospektif olarak incelenmiştir. Ortalama takip süreleri 1 5 ay olarak belirlenmiştir. Vakalar kendi aralarında preoperatif otoskopi ve intraoperatif bulgularına göre 5 gruba ayrılmıştır. Kronik otitis media tipleri arasında cerrahi sonuçlarında başarı farkı işitme ve morfoloji açısından bulunamamıştır. Preoperatif işitme düzeyinin, postoperatif işitme kazancını etkilediği belirlenmiştir. Hastalardaki kemikçik harabiyetinim postoperatif işitmeyi olumsuz etkilediği, kullanılan işitme rekonstrüksiyonu yöntemleri arasında fark olmadığı belirlenmiştir. Kullanılan cerrahi tekniklerden açık tekniğin, işitme sonuçlarını olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Orta kulak mukozasının işitme sonuçlarına etkisi bulunmazken, greft başarısını etkilediği belirlenmiştir. Kulak zarı perforasyonu olan vakalarda perforasyon yerinin greft başarısında etkisi olduğu görülmüştür. Mastoidektominin ve aditus ve antrum arasındaki geçişinin greft başarısında etkisiz olduğu belirlenmiştir. Mastoidektominin seçilmiş vakalara uygulanması gerektiği düşünülmüştür. Sonuç olarak, kronik otitis mediada cerrahi başarıyı etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörler dikkatlice incelenip, her vaka için özelliklerine uygun bir tedavi planı yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY In this study, 137 ears of 126 patients who were operated due to chronic otitis media between 1999-2001 were evalueted prospectively. The mean follow up period was 15 months. The patiens were classified to five groups according to the preoperative otoscopic examination. The postoperative assesment of hearing level showed that there was no significant difference between groups with regard to hearing gain. The ossicular chain erosion decreased the hearing gain in all groups and there was no significant relationship between the hearing gain and ossicular reconstruction method. The patients who underwent canal wall down procedure had poor hearing level in postoperative period. Altough the properties of middle ear mucosa had no effect on hearing gain. The graft take rate was lower if the middle ear mukosa edematous and wet. The site of the tympanic membrane perforation was one of the factors influencing the graft take rate. The graft take rate was found to be independent of cortikal mastoidectomy and a functional aditus ad antrum. As a conclusion, in chronic otitis media surgery there are many factors which can effect the succes rate of the operation. An otologic surgeon should consider all these factors and should evaluate every patient individualy to find a surgical treatment strategy.