Horlama ve hafif derecede obstrüktif uyku apneli olgularda yumuşak damağa radyofrekans uygulaması sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 137895
  2. Yazar: ABDULLAH DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YALÇIN ÖZKAPTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Basit horlama ve hafif uyku apnesi tedavisinde günümüze kadar sosyal hayatı düzenleyici basit önlemlerden maksillofasiyal anatomide değişiklikler yapmayı amaçlayan cerrahi uygulamalara kadar değişen pek çok yöntem denenmiştir. Cerrahi dışı yöntemlere hasta uyumunun iyi olmaması yada tek basma yeterli tedavi sağlayamaması; cerrahi yöntemlerin ise genel anestezi altında uygulanması, pahalı olması, postoperatif dönemde ağrı nedeniyle hasta konforunun kötü olması, doku kaybına bağlı morbiditesinin fazla olması gibi nedenlerle daha başka tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmuştur. Son zamanlarda yumuşak damağa submukozal radyofrekans enerjisi uygulaması ile doku ablasyonu tedavisi horlama ve hafif obstrüktif uyku apnesi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, basit horlama veya hafif derecede OUA tespit edilen hastalarda yumuşak damağa radyofrekans doku ablasyonu uygulamasının erken dönemde horlama şiddeti, apne indeksi ve gündüz uykululuk hali semptomlarına etkilerini değerlendirmek üzere planlanmıştır. Fizik muayenede nazal ve farengeal hava yolunu daraltan organik bozukluk saptanmayan, her türlü yatış pozisyonunda, rahatsız edici şiddette ve en az 3 aydır sürekli horlama şikayeti olan hastalar çalışmaya alınmış; tedavi öncesi semptomlarını ve bu semptomların şiddetini belirlemek üzere bir anket formu doldurtulmuştur. Tanıklı apne hikayesi olan ve/veya ESS skoru 10'dan büyük hastalara polisomnografi yapılmış, apne indeksi 15'den yüksek OUA'li hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya apnesiz basit horlama olarak değerlendirilen 61, apne indeksi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various therapeutic methods ranging from small changes in daily life to invasive maxillofacial surgical techniques were used to abolish snoring and sleep apnea. The unsatisfactory final outcome of non-surgical methods, poor patient compliance and surgery resulted with severe postoperative pain and discomfort, high cost and need of general anesthesia lead to look for more affordable and practical methods for the treatment öf snoring and sleep apnea. Radiosurgery is a recent technique that applied to the treatment of simple snoring and mild OSA used to shrink the elongated uvula, and soft palate that lost the muscle tone. It also has been used decrease the volume of hypertrophic tonsilla palatina and inferior nasal turbinate. This study was designed to investigate the early effects of radiofrequency thermal ablation (RFTA) that performed to the certain points of soft palate and its results on snoring, apnea index, and daytime sleepiness symptoms of the patients who have simple snoring or mild OSA. A questionnaire was filled out before the procedure to investigate the symptoms and their severity of snoring and sleep apnea. Polysomnographic evaluation was done to the patients who have eye-witnessed apnea history or ESS score is more than 1 0. The patients with OSA syndrome who have AI score more than 1 5 were excluded from the study. The inclusion criteria were; socially disturbing snoring in all sleeping positions at least 3 months and no organic nasal and pharyngeal obstruction on physical examination. Total 88 patients were enrolled to the study. Of these, 61 had simple snoring without apnea, 13 had apnea with AI