Sağlık yüksekokulları hemşirelik, ebelik ve sağlık memurluğu bölümü öğrencilerinin hemşirelik rol ve işlevlerine ilişkin düşünceleri
Nursing, midwife and health officer department officer department students nursing role and functions in regard to the ideas in school of health
  1. Tez No: 137896
  2. Yazar: AYTEN AĞCA DEMİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
7.0ZET Araştırma, Türkiye'de hemşirelik, ebelik ve sağlık memurluğu bölümlerinin her üçünü de kapsayan Sağlık Yüksekokullan'nda (Kocaeli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu, Fırat Üniversitesi Elazığ Sağlık Yüksekokulu, inönü Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Atatürk Üniversitesi Van Sağlık Yüksekokulu) 01. 05.2000 ve 10.05.2000 tarihleri arasında toplam 314 lisans düzeyindeki en üst sınıfında (3. sınıf) öğrenimlerini sürdüren öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin sosyo-demografik özellikler, bölümlerine ilişkin düşünceleri ve, hemşirelik rol ve işlevlerine ilişkin düşünceleri anket yardımıyla toplanmış, elde edilen veriler bilgisayarda SPSS programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde 'yüzdelik' ve 'chi-squire' testleri kullanılmıştır. Sonuçta, Sağlık Yüksekokulları hemşirelik bölümü öğrencilerinin hemşirenin balam ve yönetici rolüne ilişkin işlevlerin tümüne katıldığı, eğitici rolüne ilişkin işlevlerden sağlık eğitimi gereksirdrrüerirıin planlanması ve karşılanmasına yönelik işleve ve araştırmacı rolüne ilişkin çalışma yöntemleri belirleme işlevine katılmada kararsızlık yaşadıkları; ebelik bölümü öğrencilerinin hemşirenin bakım, eğitici ve araştırmacı rollerine ilişkin işlevlere katıldığı; ebelik ve sağlık memurluğu bölümü öğrencilerinin hemşirenin lidelik rolüne ilişkin ifadelere çelişkili yaklaştıkları, sağlık memurluğu bölümü öğlencilerinin hemşirenin eğitici ve araştırmacı rollerine ilişkin işlevlere katıldığı, bakım rolüne ilişkin sağlık bakam gereksinimlerinin tanımlanması için veri toplama işlevine katılmada kararsızlık yaşadıkları görülerek, bu disiplinlere ilişkin gerekli düzenlemelerin bir zorunluluk olduğu kanısına varılmıştır. 56
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The study was realized in the nurse, midwife and healt officer sections of Turkish İnstitions Of Higher Education including the three of these sections (University of KOCAELİ Higher Health Education School, FIRAT University of ELAZI? Higher Health Education School, İNÖNÜ University Higher Health Education School and ATATÜRK University of VAN Higher Education School), between the dates 01.05.2000 and 10.05.2000, over 314 students studying in the license level's last year (third class). The ingestigation, concerning students' socio-demographic charestetics, their thoughs about the sections they are studying in and the roles and functions of nurses, was realized through a poll and all the information gathered were evaluated by the computer's SPSS program. During the evaluation, 'percentage' and 'chi-squire' tests were applied. Finally, the nurse section students agree with all the functions of nurses regarding care and management but they hesitate to participate to the role of medical educator and to the function of determination of work methods in their health education planning obligations and in covering these obligations, as well as in their role of researcher; The students of midwife section agree with the nurses' role regarding care, education and research. Students from midwife and health officer sections see nurses' role of leadership in a contradictory way. Health officer section students agree with the role of nurses as educator and researcher, but concerning the definition of the obligations of the medical care role, hesitation for information gathering function are seen, so the conviction is that some improvements in the discipline are compulsory. 57