Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda glokomatöz değişiklikler
Glaucomatous changes in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 329917
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ARITÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendrom?u (OUAS) olan hastalarda glokomatöz değişikliklerin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Uyku laboratuarında Polisomnografi yapılarak Apne-Hipopne İndeksi?ne (AHİ) göre OUAS tanısı almış 60 hasta ve 17 kontrol gurubu hastası çalışmaya alındı. Bu hastalarda Nisan 2011 ile Mart 2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı?nda, glokom varlığı araştırıldı. OUAS hastaları AHİ?ye göre 3 gruba ayrıldı. AHİ, 5-20 arası olanlar hafif, 20-40 arası olanlar orta, 40?ın üzerinde olanlar şiddetli OUAS grubu olarak alındı. Bu gruplamaya göre, hafif grupta 20 hastanın 40 gözü, orta grupta 20 hastanın 39 gözü ve şiddetli grupta 20 hastanın 40 gözü çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak AHİ değeri 0-5 olan, basit horlama tanısı almış 17 bireyin 34 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm olgularda rutin göz muayenesi, pakimetri, görme alanı (SWAP), OKT (sinir lifi ve disk analizleri), kontrast duyarlılık (F.A.C.T.) testi yapıldı. Vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Sigara içme durumu ve OUAS için tedavi alma durumları kaydedildi. Bulgular: Bu çalışmada 77 hastanın 153 gözü incelendi. Çalışma grubundaki hastaların 47 (%78.3)?si erkek, 13 (%21.7)?ü kadın, kontrol grubunda ise 8 (%47.1)?i erkek ve 9 (%52.9)?u kadın idi. Çalışmaya alınan bireylerin yaş ortalamaları hafif OUAS?lı grupta 50.8±6.7, orta OUAS?lı grupta 50.8±6.8, şiddetli OUAS?lı grupta 54.6±6.3 ve kontrol grubunda ise 49.1±5.7 bulunarak gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü (p=0.066). Hasta ve kontrol grubunun GİB ve retina sinir lifi analizlerinde anlamlı fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To study glaucomatous changes in patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS). Material and Method: Sixty patients diagnosed as OSAS according to Apnea-Hypopnea İndex (AHI) after polysomnography in the sleep laboratory of Otorhinolaryngology Department and 17 control group patients were included in the study. These patients were examined for the presence of glaucoma at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between April 2011 and March 2012. OSAS patients were divided into three groups depending on their AHI. Those who had between 5-20 AHI were called the mild, those between 20-40 were called the intermediate and those over 40 were called the severe OSAS group. Based on this grouping, 40 eyes of 20 patients in the mild group, 39 eyes of the 20 patients in the intermediate group and 40 eyes of the 20 patients in the severe group were included in the study. For the control group 34 eyes of 17 patients who were diagnosed with simple snoring and who had AHI values between 0-5 were taken. All the cases in the study were underwent routine eye examination and were examined for pachymetry, visual field (SWAP), OCT (nerve fiber and disc analysis) and contrast sensitivity (F.A.C.T.). Body mass index (BMI) was calculated. The status of smoking and taking treatment for OSAS was recorded. Results: This study examined 153 eyes of 77 patients. Forty seven (78.3%) of the patients were men, 13 (21.7%) were women whereas 8 (47.1%) of the control group were men and 9 (52.9%) were women. Average age was 50.8±6.7 for the group with mild OSAS, 50.8±6.8 for the group with intermediate OSAS, 54.6±6.3 for the group with severe OSAS and 49.1±5.7 for the control group and there was no statistically significant difference between groups (p=0.066). No significant difference was found in the IOP and retinal nerve fiber layer thickness of patients and control group.