Farklı kanal şekillendirme aletleri ve kanal yıkama solüsyonlarının smear tabakası üzerine etkisinin incelenmesi: SEM çalışması
The efficacy of different root canals forming devices and irrigation solution on smearlayer: a SEM evaluation
- Tez No: 137898
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ill ÖZET Çalışmamızda 3 farklı kök kanalı şekillendirme aleti ve 4 farklı yıkama solüsyonu kullanılarak bunların kök kanallarının koronal-orta ve apikal bölgelerde smear tabakasını ne kadar uzaklaştırabildiği incelenmiştir. Kanal şekillendirme aletleri olarak el aleti (Hedström eğe), Giromatik ve Hero 642 sistemi kullanılmıştır. Solüsyon olarak, sodyum hiporlorit (NaOCİ), Etilendiamine Tetra Asetik Asit (EDTA), EDTA+NaOCl kombinasyonu ve serum fizyolojik kullanılmıştır. Çalışmamızda 64 adet ön grup diş kullanılmış, bunların kuron kısımları uzaklaştırıldıktan sonra rastgele 16 dişten oluşan 4 gruba ayrılmıştır. El aleti, Giromatik ve Hero 642 sistemiyle şekillendirilmiştir. 4. grup kontrol grubu olarak kullanılmış, şekillendirme işlemi yapılmamıştır. Her gruptaki dişler irrigasyon için 4 'erli 4 alt gruba ayrılmış ve irrifasyon işlemi yapılmıştır. Serum fizyolojikle yıkanan kanallar kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Dişlere mesio-distal yönde oluklar açılarak sıvı azotta bekletilmiş ve ikiye ayrılmıştır. 200 °A kalınlığında altınla kaplanarak scanning elektron mikroskobik (SEM) 'de incelenmiştir. Testler sonucunda aletler arasında en iyi temizleme Hero 642 sisteminde, solüsyonlar arasında EDTA+NaOCl kombinasyonunda ve bölgeler arasında koronal bölgede elde edilmiştir. Şekillendirme işlemi yapılmayan kontrol grubunda smear tabakasının varlığı görülmemiştir.IV Testlerimiz sonucunda en iyi temizlemenin El aleti/NaOCİ/Koronal, Giromatik/NaOCİ/Koronal ve Hero 642/EDTA+NaOCl/Orta kombinasyonlarında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In our study, by using three different root canals forming device and four different irrigation solution, it was investigated how much root canals might be able to remove smear layer in coronal-middle and apical region. Hand device (hedstroem file), Giromatic and Hero 642 system were used as forming devieces. Sodium Hypochlorite (NaOCl), Ethylen diamine Tetra Acetic Acid (EDTA), EDTA+NaOCl combination and saline were used as solution. 64 anterior group teeth were used in our study, and after the crowns of the selected teeth, they were divided into four groups ( consisting of 16 teeth) randomly. These teeth were formed with Hand device, Giromatic and Hero 642 system. The fourth group was used as control group, and forming process couldn't performed. The teeth in each group were divided into four each four subgroups, and irrigation process was carried out. The canals washed with saline were used as control groups. It was grooved to the teeth in the direction of mesio-distal, it was kept in liquid nitrogen, and divided into two. By covering with gold in 200°A thickness, it was scrutinized under Scanning Electron Microscope (SEM). In the results of tests, the best cleaning among the devices was obtained from Hero 642 system, and from EDTA+NaOCl among the solutions, and from coronal regions amongs the regions. In control group in which forming process wasn't carried out, the availability of smear layer couldn't be observed.VI In the results of our tests, it was found out that the best cleaning become in hand- device/NaOCl/Coronal, Giromatic/NaOCl/Coronal, and in Hero 642/EDTA+NaOCl/ Middle combinations.