İnkudostapedial Bone-Cement Ossikuloplastinin Biomekanik Özelliklerinin Değerlendirilmesi: Deneysel Çalışma
Biomechanical strength of glass ionomer cement in incudostapedial rebridging.
  1. Tez No: 420929
  2. Yazar: ELA ARAZ SERVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalımada ossiküloplastide kullanılan cem glass iononer sement (GIS) materyelinin inkudostapedial eklem kopukluu onarımında 2 farklı uzunluk için biomekanik özeliklerinin basma deneyi ile aratırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Souk i takım çelii (cold worked tool steels 2080)' nden yapılmı bir master blok üzerinde inkus ile stapes arasındaki açı 91 derecede sabit olacak ekilde inkus ile stapes arasındaki mesafe 1.0 ve 2.0 mm olarak 2 ayrı deney kategorisi oluturacak ekilde sabit olarak ayarlandı. nkus ile stapes GIS karıımı ile yapıtırıldı. Bone-cementin çapı ölçüldü. Hazırlanan numune düzenekten çıkarılıp basma testine tabii tutuldu. Deney sırasında numunenin kırılma anındaki yükü maksimum yük (Fmax, Newton) olarak saptandı. Buradan kesit alanına (D2, mm2) bölünerek balantı noktasının dayancı (Rmax, MPa) olarak elde edildi. Basma deneyi çıktıları maksimum basma yükü ve basma dayancı olarak saptandı. Kırık yüzey görüntüsü Scanning electron microscop ile elde edildi. Numune tipi ve yüklemeyle oluan farklı kırık yüzeylerin resmi çekildi. Bulgular: Her bir grup için 15 numunede (toplam 30 numune) sapan deerler çıkarılarak grup 1 ve 2 için ayrı ayrı deerlendirme yapıldı. Her 2 gruptan 6 numune deerlendirme dıı bırakıldı. Çıkarılan numunelerde kırılmanın bone cement ile kemik ara yüzeyinde meydana geldii görüldü. Grup 1 için Fmax 5.4217 N, grup 2 için 6.5311 N, çap grup 1 için 1.76 mm, grup 2 için 2.18 mm bulundu. Rmax deeri grup 1 için 2.2433, grup 2 için 1.6711 olarak bulundu. Her iki grup arasında F max açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi (p= 0.312), grup 2'de D deeri istatistiksel olarak anlamlı derecede 1.grup deneklerine göre yüksek bulundu (p=0.006), grup 1'de Rmax parametresi istatistiksel olarak anlamlı derecede 2. grupdan yüksek bulundu (p=0.042). Sonuç: nkudostapedial eklem onarımında 2 mm uzunluk farkı onarımında 1 mm defekt onarımına göre bone cementin kırılganlık oranı %25,5 oranında artmaktadır. Bu sebeple kısa defektlerde bone-cement kullanımının daha iyi olduunu düünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the biomechanical properties of glass ionomer cement (GIS) which is used for repair of incudostapedial joint bridge of 2 different distances by compression test. Material Methods: A master block made from cold worked tool steel (2080) used to locate the incus and stapes with a 91 degree angle constant. Two experimental groups were composed according to the distances between incus and stapes which were adjusted as 1.0 and 2.0 mm. The mixture of bone cement was applied to the gap between incus and stapes and adhere them together. After the bone cement hardened, sample was taken from the master block. Diameter (D) of the bone cement part of the samples were measured. Compression tests were performed to the samples. During the test, maximum force (Fmax, N) was determined while the fracture. It was divided to cross sectional area (D2, mm2) to obtain strength (Rmax, MPa) of the adhesion. The outputs of the compression tests, which were stated as compression force and compression strength, were compared. Finally, fracture surface images were taken with Scanning Electron Microscope (SEM) and investigated according to fracture formation. Result: Group 1 and 2, each have 15 samples were evaluated separately and irrelevant values were taken out of the study. Thus, 6 samples for each group were not considered. It was seen on those samples that fracture occurred between the interface of bone cement and bone, not in bone cement. Fmax was found for group 1 in average 5.4217 N and for group 2 in average 6.5311 N. Their diameters were approximately 1.76 mm and 2.18 mm respectively for group 1 and 2. Rmax was calculated as 2.2433 for group 1 and 1.6711 for group 2.No significant difference was found between two groups in terms of Fmax (p=0.312), D value of group 2 was significantly higher than group 1 (p=0.006). However,Rmax value of group 1 were significantly higher than group 2 (p=0.042). Conclusion: The fragility of bone cement used in 2 mm gap increased 25,5% compared to 1 mm gap. We speculate that bone cement use in the repair of short incudostapedial defects might be more safe.