Prostat kanseri tanısında ROC analizi
Prostate cancer diagnosis in ROC analysis
- Tez No: 137917
- Danışmanlar: PROF. DR. RİAN DİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Demografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
V. ÖZET Alıcı işletim karakteristik ( ROC ) eğrisi, sağlık bilimlerinde özellikle tam / tarama testlerinde oldukça gereksinim duyulan bir yöntemdir. Tam / tarama testlerinde konu ne olursa olsun testin yaptığı ayrım koyduğu tam açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tür tam testleri, sonuçların doğru olduğu varsayılan ve gerçek durumu ifade eden bir ölçüm yönteminde göreli olarak değerlendirilir. Dolayısıyla testin özellikleri, gerçek yöntemin sonuçlarına dayalı hesaplamalar ile belirtilir. Sürekli sonuç değerleri için yapılan teslerde, duyarlılık ve özgüllük arasındaki ilişkiyi en etkin bir biçimde görüntülemek, Alıcı İşletim Karakteristik ( Receiver Operating Characteristic ) diye bilinen, ROC Eğrileri ile mümkün olmaktadır. ROC eğrileri verdikleri bilgiler açısından, kritik değerlerin değişimi sonucunda araştırılan değişkenlere ait iletişimi meydana çıkarmaktadır. ROC eğrileri, gözlemlenen tüm test sonuçlarına göre belirlenen kritik noktalar sürekli değiştirilerek, elde edilen duyarlılık / özgüllük değerlerinin grafik üzerinde gösterilmesi ile ( ROC eğrileri ) elde edilmiştir. Duyarlılık yani gerçek pozitif oram dikey eksende gösterilmiştir. Yatay eksende ise hastalıktan etkilenmemiş gruptan hesaplanan ( 1 - özgüllük ) değerler bulunmaktadır. İdeal ayrımı yapan bir testte duyarlılık 1 yada % 100 olurken, özgüllük 0 olmaktadır. Hiç bir ayrım yapmayan bir test için, sol alt köşeden sağ üst köşeye doğru 45° lik bir çapraz çizgi elde edilir. Prostat kanseri, erkek üreme s isteminin ö nemli b ir üyesi olan prostatta görülen malign ( kötü huylu ) değişikliklerdir. Erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir ( 1 ). Prostat kanseri prevalansı, 50 yaş üzerindeki erkeklerde yapılan otopsi çalışmaları sonucunda % 15-30 düzeyinde saptanırken, bu değerin her 10 yılda bir logaritmik olarak arttığı belirtilmektedir. Prostat kanseri insidansı ve 55mortalitesi diğer kanserlere göre, toplum yaşlandıkça ve yaşam beklentisi arttıkça artmaktadır ( 4 ). Çalışmamızda toplam 64 kişi üzerinde (30 hasta ve 34 kontrol grubu ) PSA, Kolesterol ve Trigliserit değişkenleri için 10 farklı krtitik nokta belirlenmiş olup, bu noktalara ait duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif benzerlik oranları, pozitif ve negatif kestirim değerleri, birikimli alan, doğruluk ve göreli risk değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra hastalığın tanısında kullanılan değişkenlere ait eğri altında kalan alanların gösterildiği grafikler oluşturulmuştur. Bu grafiklerden de anlaşılacağı gibi en anlamı sonucu veren PSA değişkenine ait grafik olmuştur. Her bir değişkende Prostat Kanseri tanısı için belirlenen kritik noktalara göre kişilerin grafikler üzerinde sınıflandırılmaları yapılmıştır. Bu grafiklerde hasta ve kontrol gruplarına ait ölçüm değerleri daha açık bir şekilde gösterilmiştir. Prostat kanseri tanısında kullanılan PSA, Kolesterol ve Trigliserit değişkenleri için eğri altında kalan alanların istatistiksel eşli karşılaştırmaları yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalarda PSA ile Kolesterol ve Trigliserit değişkeni arasında eğri allında kalan alanlara bakılmak suretiyle istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunurken ( p < 0.01 ), Kolesterol ve Trigliserit çiftinde anlamlı sonuçlar bulunamamıştır ( p > 0.05 ). Daha sonra her bir değişken için oluşturulan tablolara göre sona eriş noktalan tek bir grafik üzerinde gösterilmiştir. Bu grafiklerden de anlaşılacağı gibi en anlamı sonucu PSA değişkenine ait grafik vermiştir. Yapılan analizlerde kullanılan PSA, Kolesterol ve Trigliserit değişkenleri arasında, Kolesterol ve Trigliserit değişkenlerinin prostat kanseri tanısında berlirleyici bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. 56Sonuç olarak prostat kanseri tanısında kritik değer PSA > 3.70 ng/ml olarak bulunmuştur. Dolayısıyla prostat kanseri şikayetiyle gelmiş bir kişiye ait PSA değerinin ölçülmesi yoluyla 3.70 ng/ml değerinden büyük PSA değerleri için prostat kanseri tanısı konabilmektedir. 57
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In health care, as a method receiving operating curves is frequently used for diaognostic and screening tests. In diagnostic and screening tests, the discrimination of the test is very important for the diagnosis. This kind of diagnostic tests are relatively evaluated for the assumed and the real events. For this reason the properties of the test are determined according to the calculations of the results of the real method. The tests, which are performed with the continuous values, would show the relation between sensitivity and specificity by using receiver operating curves. ROC curves give powerful information about the chancing of the critical values. The critical points, which are determined according to the whole observed test results, are continuously changed and by result of this sensitivity and specificity values are shown in the graph. Therefore, ROC curve is gained. Sensitivity or another name for it, True Positive Rate is shown on the vertical axis of the graph. On the horizontal axis, ( 1 - specificity ) values are calculated from the healthy group. According to the ideal test results, the sensitivity of the test is 1 or 100% and the specificity is 0. If the test doesn't make sense on discrimination of the group, there would be a 45° line starting from the lower left point to the upper right point of the graph. Prostate cancer is the malign modifications in the prostate which is very important for the male reproduction system. Besides, it is a frequently observed cancer type in the male reproduction system. The autopsies of males over age 50 show that the prevalence of prostate cancer is about 15-30 % and increasing logaritmically in every ten years. As the population gets older and live expectation gets higher, the incidence and the mortality of prostate cancer increase compared to other cancers ( 4 ). 58In our study, the total number of the population is 64 ( 30 Diseased and 34 Control ). We determined 10 different critical points according to the variables; Prostate Specific Antigen, Cholesterol and Trigliserid. Then according to the critical points; sensitivity, specificity, positive and negative likelihood ratio, positive and negative predictive value, cumulative areas, accuracy and the relative risk values are calculated. Then the graphs, which are being used to determine the areas of the variables of diagnosis, are formed. When we look at the graphs, it is clear that the graph of PSA is the most significant one. For each variable, according to the critical points, the classification of the group is done by the help of the classification graphs. These graphs are useful for the clear separation of the diseased and the control groups. Then the pairwise statistical comperasons were calculated for PSA, Cholesterol and Trigliserid. Comparisons of under area results showed that, the relation between PSA-Cholesterol and PSA-Trigliserid was significant ( p < 0.01 ); while it did not reach significance for Cholesterol-Trigliserid pair, (p>0.05). The critical values which were determined for each variable are shown on the same graph. It is observed that PSA has the biggest area under curve value. In PSA, Cholesterol and Trigliserid, t he last t wo variables don't make sense on the discrimination of the diagnosis. In conclusion, for the diagnosis of the prostate cancer, PSA is the most sensitive property of the discrimination of the diseased and the control groups. The critical value for PSA is PSA 2: 3.70 ng/ml. The results obtained from ROC analysis indicated that one can say that if a person has a PSA value greater than 3.70 ng/ml, the diagnosis would be prostate cancer. 59