Deneysel hemorajik şokta hipoterminin hemodinamik parametreler ve nörolojik duruma etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 137924
  2. Yazar: TURGUT DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE DOĞANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET: Amaç: Bu deneysel çalışmada amacımız hemorajik şok oluşturulan sıçanlarda kontrollü olarak gerçekleştirilen hipoterminin hemodinamik parametreler, beyinin elektriksel fonksiyonları, 48 saatlik takip döneminde yaşam süresi ve nörolojik durum üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Metod: Toplam 41 adet erkek wistar cinsi erkek sıçan, biri kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Sıçanlara halotan ve N2Û:02 (%50:50) ile anestezi uygulandı. Sıçanları EEG elektrotları, hemodinamik parametrelerin takibi için EKG elektrotları, arteriyal ve ven hatları yerleştirildikten sonra total vücut kan volümü hesaplandı. Total kan volümünün %40'ı femoral venden enjektör yardımıyla çekilerek sıçanlarda hemorajik şok sağlandı (Faz 1=0-30 dakika arasında). Kontrol grubunda kanama oluşturulmadı. Faz 2 (30-90 dakika) döneminde normotermik grup (grup NT)'da 37 °C, hafif hipotermik grup (grup HH)'da 34 °C, orta derecede hipotermik grup (grup OH)' da 30 °C ve kontrol grubunda (grup K) 37 °CTik rektal ısılar sağlanacak şekilde sürdürüldü. Faz 1 ve faz 2 döneminde ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), solunum sayısı (SS) ve rektal ısı (RI) sürekli olarak monitörize edilip 10'ar dakikalık periyotlarla kaydedildi. Bu dönemde sürekli EEG kaydı alınıp elde edilen verilere daha sonra kayıtlı dosyalar üzerinde ayrıntılı sayısal analiz uygulandı. Faz 3 (90.dakika-48 saat) boyunca anestezi ve tüm kayıtlar kesilerek nörolojik defısit skoru (NDS) ve sağkahm takip edildi. Elde edilen tüm verilerin değerlendirmesinde Tukey ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testleri, student-t testi ile yaşam tablosu analizi kullanılıp, p0,05). Deney grupları arasında kanama miktarı açısından fark yoktu (p>0,05). Deney gruplarında kanama dönemi sonunda (faz 1 sonunda) OAB 51,9 ± 3,49 mmHg düzeyine düştü. Faz 2'de OABTarı hipotermik gruplarda normotermik gruba göre yüksek bir seyir gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Subject:The effects of hypothermia in volume controlled hemorrhagic shock on hemodynamic parameters and neurologic status in rats. To investigate the role of controlled hypothermia in volume controlled hemorrhagic shock without fluid resuscitation as a causative factor in the alteration of the hemodynamic parameters and of the EEG and the survival in 48 hours. Method: Forty one wistar rats were allocated into four groups. One group was designed as control group. The rats were anaesthetized by halothan and N20:02 mixture. In the first 30 minutes the rats were bleeded 40 % of their estimated blood volume from the inserted femoral vein catheter except the control group. The rats were cooled to rectal temperature 34 °C in mild hypothermia (MH) group, 30 °C in moderate hypothermia (MoH) group in this period. The control (C) group and the normothermia (NT) group were normothermic (rectal temperature 37 °C) during the study period. Mean arterial pressure, heart rate, respiratory rate, and rectal temperature were monitorized continuously and recorded every ten minutes. Also the EEG was monitorized and recorded continously from the beginning of the study. At 90 minutes the rats were recovered from anesthesia. The neurologic deficits scores at 2, 24 and 48 h and the survival in 48 h were recorded. The data were analyzed by Tukey, Bonferroni, student-t tests and survival table analyze. The value p0.05). The bleeded blood volume were similar in groups NT, MH and MoH (p>0.05). The MAP in the first 30 minutes decreased to 51, 9 ± 3, 49 mmHg. But between the 30 and 90 minutes the MAP in hypothermic groups were higher than normothermic groups.