Dispeptik yakınmaları olan hastalarda helicobacter pylori enfeksiyonunun helicobacter pylori stool antigen ile saptanması ve tedavinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Detection of helicobacter pylori infection by helicobacter pylori stool antigen test and evaluation of treatment effectively in dyspeptic patients
  1. Tez No: 137946
  2. Yazar: AHMET FERİT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Dispeptik Yakınmaları Olan Hastalarda Helicobacter Pylori Enfeksiyonunun, Helicobacter Pylori Stool Antigen ile Saptanması ve Tedavinin Etkinliğinin Değerlendirilmesi Dispepsi dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Hastaların çoğu dispeptik yakınmalar nedeniyle birinci basamakta izlenmektedir. Helicobacter pylori bazı dispeptik hastalarda altta yatan nedeni olabilmektedir. Dispeptik hastalara tedavi yaklaşımında Helicobacter pylori enfeksiyonu dikkate alınmalıdır. Çalışmamızda birinci basamağa dispeptik yakınmalar ile baş vuran hastalarda ve kontrol grubunda Helicobacter pylori enfeksiyonunun sıklığını, dispeptik semptomların özelliklerini, Helicobacter pylori stool antijen (HpSA) testinin kullanılabilirliğini, dispepsi ve Helicobacter pylori enfeksiyonundaki risk faktörlerinin saptanmasını, tedaviye yanıtın değerlendirilmesini, ilaç yan etkilerinin belirlenmesini amaçladık. Mart-kasım 2001 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı Adana Ticaret Odası Yalım Erez Sağlık Merkezi Aile Hekimliği Polikliniği'ne dispeptik yakınmalar ile başvuran 100 dispeptik hasta ile yine aynı tarihler arasında dispeptik yakınmaları olmayan 49 kontrol hastası çalışmaya alınmıştır. Dispeptik hastalarda ve kontrol grubunda sosyodemografik özellikler ve dispeptik semptomların değerlendirildiği bir anket uygulanmıştır. Hastaların fizik muayeneleri yapıldıktan sonra gayta örneği alınmış ve Helicobacter pylori stool antijen ile test edilmiştir. Helicobacter pylori pozitif dispeptik hastalara 14 gün üçlü eradikasyon tedavisi (lansoprazol, klaritromisin, amoksisilin), negatif hastalara ise 4 haftalık lansoprazol tedavisi verilmiştir. Tedaviye başlandıktan 6 hafta sonra klinik ve bakteriyolojik düzelme araştırılmıştır. Dispeptik hastalarda Helicobacter pylori sıklığı %60 dır. Kontrol grubunda ise bu oran %34.7'dır. Dispeptik hastalarda kontrol grubuna göre Helicobacter pylori enfeksiyon riski 2.9 kat artmıştır ve istatistiksel olarak anlamlıdır (PO.0S). Dispeptik semptomların ortalama süresi 63.0 ± 74.0 ay dır. Helicobacter pylori pozitif ve negatif hastalarda dispeptik semptomların şiddeti açısından anlamlı bir fark yoktur. Kadınlar daha yüksek dispeptik semptom skoruna sahiptir. Eradikasyon başarısı % 80.5 bulunmuştur. Sonuç olarak, HpSA testi birinci basamakta Helicobacter pylori enfeksiyonunun tanısında ve eradikasyon başarısını saptamada kullanılabilen noninvaziv bir testtir. Anahtar Kelimeler dispepsi, eradikasyon, Helicobacter pylori, Helicobacter pylori stool antijen test
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Detection of Helicobacter Pylori Infection by Helicobacter Pylori Stool Antigen Test and Evaluation of Treatment Effectively in Dyspeptic Patients. Dyspepsia is an important community health problem in the world. Most of the patients who have dyspeptic symptoms are being followed-up in primary care. Helicobacter pylori are one of the etiologic factors in dyspeptic patients. Treatment of Helicobacter pylori infection has to be taken into consideration while managing the patients with dyspeptic symptoms. The aim of this study is to explore the prevalence of Helicobacter pylori infection, the nature of dyspeptic symptoms, availability of Helicobacter Pylori stool antigen (HpSA) test, risk factors for Helicobacter pylori infection and dyspepsia, the answer to the treatment and the side effects of medication in patients who applied to primary care with dyspeptic symptoms and patients who were selected as control group. Data were collected from 100 patients with dyspeptic symptoms and 49 patients with non-dyspeptic symptoms who applied to Yalım Erez Family Medicine Center of Department of Family Medicine, Faculty of Medicine, Çukurova University, between March 2001 -November 2001. Questionnaire was used to assess dyspeptic symptoms and sociodemographic details in dyspeptic patients and control group. After physical examination stool sample was tested by HpSA. The patients whose results were positive were given eradication treatment which included Lansoprazole, Clari thro myc ine, and Amoxicilline for 14 days. The patients whose results were negative were given Lansoprazole treatment for 4 weeks. After 6 weeks, clinical and bacteriological improvement was investigated. The frequency of Helicobacter pylori in dyspeptic patients was 60%, in control group it was 34.7%.