Helicobacter pylori enfeksiyonunda İnsülin, İnsülin bağlayıcı protein-3, İnsülin growth faktör-1 düzeyleri
Levels of Insulin, Insulin binding protein-3 and Insulin growth factor-I in Helicobacter pylori infection
- Tez No: 281823
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmaya, Z.K.Ü Uygulama ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine 01/01/2007-17/09/2010 tarihleri arasında dispeptik yakınmalar ile başvuran, üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopik antral biyopsisinde Helikobakter Pilori (HP) saptanan 54 hasta ile kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet dağılımı çalışma grubuna benzer, üre nefes testi (ÜNT) ile HP negatif saptanmış gönüllü 27 sağlıklı olgu dahil edildi. 54 hastaya HP eradikasyonu için (klaritromisin 500 mg tablet 2x1/gün, amoksisilin 1000 mg tablet 2x1/gün, lansoprazol 30 mg tablet 2x1/gün) tedavisi 14 gün süre ile verildi. Kontrol üst GİS endoskopisi tedavi bittikten 3 ay sonra yapılarak antrumdan tekrar histopatolojik inceleme için biyopsi alındı. HP eradikasyon tedavisi öncesi ve tedaviden 3 ay sonrasında hastaların serumunda açlık kan şekeri, insülin, insülin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I), insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3) düzeyleri ve gaytalarında HP antijen (HpSA) bakıldı, Homeostasis model assessment (Homa-IR) düzeyleri hesaplandı. Hastalara kontrol endoskopi ile eş zamanlı ÜNT yapılarak ÜNT sonucu HP negatif gelenler HP eradike olmuş kabul edildi. Biyopsi örneklerinin histopatolojik değerlendirmesi ise Sydney sınıflandırmasına göre yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, as the study group of 54 patients who admitted in Zonguldak Karaelmas University Practice and Research Hospital Gastroenterology Clinics between 01/01/2007-17/09/2010 with dyspeptic symptoms and who had the endoscopic diagnosis of Helicobacter pylori (HP) in upper gastrointestinal endoscopic antral biopsy and as a control group of urea breath test (UBT) and the HP-negative 27 healthy volunteers who had age and sex distribution similar to the study group were included. Eradication therapy for 54 patients (Clarithromycin 500 mg tablets 2x1/day, amoxicillin 1000 mg tablets 2x1/day, lansoprazole 30 mg tablets 2x1/day) was given for 14 days. Three months after the treatment, control antrum biopsy for histopathologic examination were taken with upper gastrointestinal endoscopy. Before and after 3 months of HP eradication therapy, fasting blood glucose, insulin, insulin-like growth factor-I (IGF-I), insulin-like growth factor binding protein-3 (IGFBP-3) levels in sera samples and HP antigen (HpSA) in stool samples of patients were tested and Homeostasis model assessment (Homa-IR) levels were calculated. UBT was performed simultaneously with the control endoscopy and a negative result of UBT was accepted as HP eradication. Histopathological evaluation of biopsy specimens was performed according to the Sydney classification. No statistically significant difference was found between pre-treatment serum IGF-I and IGFBP-3 levels of the groups (p=0.113, p=0.165).