Proteinürilerin değerlendirilmesinde bütün ve parçalanmış proteinlerin ayırımı için protein ölçüm yöntemlerinin etkinliği ve yeni bir belirteç olarak idrar vitamin B12 düzeyinin önemi
The affectivities of protein determination methods for the discrimination of intact and fragmented proteins in the assessment of proteinurias and the importance of urine vitomin B12 as a nexv marker
  1. Tez No: 137967
  2. Yazar: MUHİTTİN PİŞİRİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kırk yılı aşkın bir süredir normal ya da hasta böbreklerden proteinlerin, özellikle albüminin atılımının altında yatan ve onu kontrol eden mekanizmalar araştırılmakta ve tartışılmaktadır. Ancak proteinürileıtı gelişim mekanizmalarının altında yatan nedenler tam olarak çözülememiştir. Proteinürileri belirlemek için kullanılan protein ölçüm yöntemlerinin duyarlılıkları arasındaki farkın, proteinlerin parçalı ya da bütün olması ile bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle protein ölçüm yöntemlerinin incelenmesinin yararlı olacağını düşündük. Tübüler geri emilimde son yıllarda çok önemsenen iki reseptör; megalin ve kübilin bu konuda yeni yaklaşımlara neden olmuştur. Megalin ve kübilin, albümin ve vitamin Bı2'nin endositik reseptörleridir. Albümin, glomerulusu geçtikten sonra bu reseptörler ile bağlanarak tübül hücresine alınmakta ve lizozomlara taşınarak daha küçük parçalara ayrılmaktadır. Albümin parçalanarak veya parçalanmadan idrara geçmektedir. Mikroalbümin ölçümü ve pirogallol red protein ölçüm yöntemi ile parçalanmamış albümin ve proteinler saptanabilmektedir. Biz çalışmamızda bu test ve yöntemin yanında biuret ve Lowry yöntemleri ile parçalanmış albümini ve diğer proteinleri saptadık. Aralarındaki fark ve ilişkilerden proteinürilerin karakterleri konusunda önemli ipuçları yakaladık. Ayrıca bugüne kadar hiç denenmemiş olan idrar vitamin-Bı2 düzeylerinin ölçümünü denedik. Çalışmamızda bütün halindeki proteinleri saptamak için Beckmancoulter firmasına ait mikroalbümin kiti ile idrar pirogallol protein ölçüm yöntemini, parçalanmış albümin ve diğer proteinler için de biuret ve Lowry yöntemlerini uyguladık. İdrar vitamin-Bı2 ölçümü için, Beckman-Coulter Access markalı kiti kullandık. Çalışmaya alınan hastaların 42'sı Diabet, 28'i Hipertansiyon, 59'u Nefropati ve 37'si Kontrol grubunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE AFFECTIVITIES OF PROTEIN DETERMINATION METHODS FOR THE DISCRIMINATION OF INTACT AND FRAGMENTED PROTEINS IN THE ASSESSMENT OF PROTEINURIAS AND THE IMPORTANCE OF URINE VITAMIN B12 AS A NEW MARKER Underlying mechanisms of albuminuria and proteinuria in nephropatic states heve been under investigation for more than forthy years and still under debate. The recent investigations is focused on the molecular physiologic clearence, biopsy, microscopic examinations and tubular reuptake mechanisms. However, the reasons of proteinuria development were not clearly dissolved. We thought that it could be beneficial to investigate protein the determination methods in the discrimination of proteinurias. It is known that the differencies of sensitivities for different sizes of proteins among hose methods are related to their measurement principles. Recently, two receptor, megaiin and cubuiin are getting more important for providing new insights into proteinuria mechanisms. Megaiin and cubuiin is endocytic receptors for both albumin and vitamin B12. After albumin passes by the glomerulus, it enters to the lysosoms of tubular cells where they are degredated small fragments, via those receptors. Therefore albumin could be seen in urine either intact or fragmented forms. In routine use, microalbumin is determined by nephelometric methods and fragmented proteins are determined by progallol red method. In this study, we are determined both intact and fragmented proteins by using routine methos, Biuret's and Lowry's proteh determination methods. The differencies of results and relationships between methods gave us important clues. In our study, we determined urine microalbumin for intact albumin and urin total proteins by using commertial kit from BeckmaraCoulter, biuret, Lowry's and Pyrogallol Red protein determination methods respectively. For urine vitamin B.2 measurements, the diagnostic kit from Beckman Coulter was used. 42 of patients were diabetics, a 28 of them were hipertansives,59 were nephropathies and 37 of patients were healthy volenteers.