Proeinürili çocuklarda idrar beta2 mikroglobulin değerlerinin ve idrar beta2 mikroglobulin/kreatinin oranının tanısal değeri.
Diagnostic value of urine beta2 microglobulin values and urine beta2 microglobulin/creatinine ratio in children with proeinuria.
  1. Tez No: 659500
  2. Yazar: HALİL ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Proteinüri çocukluk çağında sıkça rastladığımız ve klinik olarak ayırıcı tanısını yapmakta zorlandığımız bir klinik ve labaratuvar bulgudur. proteinürünin çok çeşitli böbrek hastalıklarında böbrek dışı nedenlerle ve fizyolojik bazı durumlarda ortaya çıkabilmesi klinisyenin bunu değerlendirmek için birçok kan ve idrar tetkiklerini istemesine neden olmaktadır., Beta 2 mikroglobulin tübülo interstisyel lezyonların ayrımında ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılabilecek non invaziv güvenilir bir meteddur. Bizim çalışmamızda amacımız idrar beta2 mikroglobuliin ve beta2 mikroglobulin/kreatinin oranının proteinürilerin değerlendirilmesinde tek başına yeterli bir antite olup olmayacağı ile ilgilidir. Bir diğer amacımız ise beta2 mikroglobulinin kullanımını böbrek patolojilerinde rutin hale sokmaktır.
Özet (Çeviri)
Proteinuria is a clinical and laboratory finding that we often encounter in childhood and have difficulty making a clinical differential diagnosis. the fact that protein product can occur for non-renal reasons and in some physiological conditions in a wide range of kidney diseases causes the clinician to ask for many blood and urine tests to evaluate it., Beta 2 microglobulin is a non-invasive reliable methed that can be used in the separation of tubulo interstitial lesions and the evaluation of kidney function. In our study, our goal is to determine whether the ratio of beta2 microglobuliin and beta2 microglobulin/creatinine in urine will be an adequate antite in the evaluation of proteinuria alone. Another goal is to make the use of beta2 microglobulin routine in kidney pathologies