Psikotik hastalıklardaki eritrosit membranı değişimleri ve serum fosfolipaz A2 aktivitesi ile fonksiyonel vitamin B12 eksikliği arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Interactions of functional vitamin B12 deficiency with the erythrocyte membrane alterations and serum phospholipase A2 activity in the psychotic disorders
  1. Tez No: 137966
  2. Yazar: ÖMER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Nöropsikiatrik hastalıklarda hücre membranı düsyinde bazı anormallikler ve aynı zamanda fonksiyonel vitamin B|2 eksikliği durumları görülmektedir. Ancak henüz bu iki patolojik durumun birbiriyle etkileşimlerinin nasıl olduğuna dair bir bilgi yoktur. Bu çalışmada, amacımız, şizofreni ve antisosyal kişlik bozukluğuna sahip kişilerde, hücre membranı ve kobalamin metabolizması değişimlerine katkıda bulunabilecek faktörleri ve bu iki durum arasındaki ilişkiyi incelemektir. Benzer yaş ve cinsiyet dağılımında 18 şizofren, 27 antisosyal kişilik bozukluğu olan ve 20 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarında, eritrosit membranı malondialdehid, kolesterol, protein ve fosfolipid içeriği ölçüldü. Serumda ise vitamin B12, folat, tHcy, fosfolipaz ^g ve kamitin düzeyleri ölçüldü. Ayrıca sabah açlık ilk idrarında MMA seviyeleri basit fotometrik bir yöntem ile ölçüldü. İstatistiksel analizler SPSS for Windows (Ver. 11.0) programı kullanılarak hesaplandı. Şizofreni grubunda, İMMA, serum fosfolipaz A2, membran MDA, membran kolesterol, membran fosfatidilinositol ve fosfatidil serin seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kontrol grubundan yüksek idi.
Özet (Çeviri)
INTERACTIONS OF FUNCTIONAL VITAMIN B,2 DEFICIENCY WITH THE ERYTHROCYTE MEMBRANE ALTERATIONS AND SERUM PHOSPHOLIPASE A* ACTIVITY IN THE PSYCHOTIC DISORDERS There are some cell membrane abnormalities and functional vitamin Efe deficiencies in neuropsychiatric diseases. However, there is not such data defining the relationship between cobalamin metabolism and cell membrane alterations in psychiatric disorders. In this study, our aim is to investigate the markers contributing cell membrane abnormalities and cobalamin state and to detect any existing interaction between those changes in schizophrenic and antisocial individuals. 18 schizophrenic, 27 antisocial and 20 healthy individuals (control group) in the same age and sex distribution, were involved b this study. In the erythrocyte membrane, malondialdehyde (MDA), cholesterol, protein and phospholipid classes were determined. Serum vitamin B|2, plasma tHcy, serum folate, serum phospholipase A2 (PLA2) and serum carnitine levels were measured in both goups. The urine methylmalonic acid (uMMA) determinations of patient and control groups were made in the fasting urine samples in the morning by using a simple photometric method. Statistical analyzes were calculated by using SPSS for windows (ver. 11.0) software. In schizophrenic group, uMMA, serum PLAj, membrane MDA, membrane cholesterol, membrane phosphatidylinositol and phosphatidylserin levels were found to be statistically higher than the control group's values.