Theileriosis'li sığırlarda serum albumin globulin oranı ve sialik asit düzeyleri
Serum albumin-globulin ratios and sialic acid levels of cattles with tropical theileriosis
- Tez No: 138015
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
23 ÖZET Theileriosis'Ii Sığırlarda Serum Albumin-Globulin Oranı ve Sialik Asit Düzeyleri Çalışmada, sığırlarda tropikal theileriosis seyrinde patogenezis bakımından hastalığın hangi aşamada olduğunun belirlenmesinin takibi hakkında önemli bilgiler verebileceği düşüncesiyle serum sialik asit, toplam protein, albumin ve globulin düzeyleri ile albumin-globulin oranlan araştırılmıştır. Ankara ili ve çevresindeki mevcut theileria'lı sığırlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmada 8 sağlıklı ve 8 hastalıklı olmak üzere toplam 16 sığır kullamlmıştır.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY Serum Albumin-Globulin Ratios and Sialic Acid Levels of Catties with Tropical Theileriosis In this study, serum sialic acid, total protein, albumin and globulin levels and albumin-globulin ratios were searched to better understand the pathogenesis of catties with tropical theileriosis. Eight healthy and eight catties with theileriosis around Ankara city were used to performe this study. Levels of serum sialic acids were found to be 133,87±0,77 mg/dl and 194,12+3,91 mg/dl in catties with theileriosis and healty animals respectively.