E.coli enfeksiyonlarında peroksinitrit aracılıklı karaciğer doku hasarının deneysel olarak incelenmesi ve değişik antioksidanların etkisi
İnvestigation of peroxynitrite-mediated liver injury in E.coli infections: effects of different antioxidants
- Tez No: 138014
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
101 6. ÖZET Bu çalışmada E.coli enfeksiyonlanyla oluşan karaciğer hasan üzerinde peroksinitritin olası rolünü inceledik ve melatonin, Vitamin A, Vitamin C gibi antioksidanlann bu hasar üzerine etkilerini araştırdık. Bu amaçla kobaylara 12x1 09 cfu/ml/kg dozda ip olarak E.coli enjekte edildi ve enjeksiyondan 6 saat sonra karaciğer dokuları alınarak analitik çalışmalar için -70°C'de saklandı. Peroksinitrit aracılıklı doku hasanmn bir göstergesi olan 3-NT ve karaciğer ATP, ADP, AMP seviyeleri HPLC yöntemiyle tayin edildi. İNOS spektrofotometrik olarak ölçüldü. Ayrıca bu parametreler üzerine melatonin ve Vitamin A'nın koruyucu, Vitamin C'nin ise tedavi edici etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
102 7. SUMMARY In this study, we investigated the possible role of peroxynitrite on the liver damage induced E.coli infection and evaluated the effects of antioxidants such as melatonin, Vitamin A, Vitamin C on this damage. For this purpose, E.coli at a dosage of 12xl09 colony-forming units/ml/kg was injected to guinea pigs intraperitoneally, and 6 hous after injection liver were isolated and stored at -70°C for analytic studies. Tissue levels of 3-nitrotyrosine (3-NT), which is a marker of peroxynitrite- induced tissue injury, were measured by a spesific HPLC method. ATP, ADP, AMP levels of liver were also determined by HPLC methods. ÎNOS was assessed spectrophotometrically. In addition, the effects of melatonin and Vitamin A as protective and Vitamin C as curative on these parameters were investigated.