İçanadolu bölgesindeki (Aksaray-Ortaköy) kişilerde sigara içiminin serum, lipit, profili üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of smoking over serum lipit profile on region of Middle Anatolian (Aksaray-Ortaköy)
- Tez No: 138016
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
82 VIII.OZET Çalışmamızda İçAnadolu Bölgesi (Aksaray-Ortaköy)ndeki gönüllü 301 kişinin total kolesterol, açlık kan şekeri değerleri ve sistolik-diastolik kan basınçları ölçülmüştür. Total kolesterol değerleri yüksek bulunan 92 kişinin HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, tirigliserit ve VLDL-kolesterol değerleri de saptanmıştır. Ayrıca, bireylerin yaş, kuatelet indeksi, cinsiyet, sigara içme alışkanlığı, diyet ve yağ kullanma alışkanlığını belirlemek amacıyla anket formu uygulanmıştır. Böylelikle bu çalışma da kişilerin kan lipid düzeyleri ile sigara içme alışkanlığı ve diğer kalp damar hastalığında risk faktörü olan parametreler arasındaki ilişki incelenmiştir. Pilot çalışmamızda bireylerin total kolesterol ortalama değerlerinin genellikle normal sınırlarda olduğu, düşük HDL-kolesterol ve yüksek tirigliserit değerlerine sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
83 LX.SUMMARY In our study, total cholesterol, fasting blood glucose levels and sistolic-diastolic blood pressures of 301 volunteers from Middle region of Anatolia (Aksaray-Ortaköy) were measured. HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglycerides and VLDL- cholesterol levels were also established in 92 subjects having high total cholesterol levels. All of the subjects filled out a questionnare containing questions an the following: age, quetelet index (body mass) (kg/m2), sexuality, smoking habits, dietary habits and dietary fat consumption. Thus, in this study, the correlation between the blood lipit levels and smoking habits and other parametres that are risk factors in cardiovasculer disease, was examined. In our pilot study, it was observed that the mean values of total cholesterol in subjects are mostly the same as the normal physiologycal level but HDL- cholesterol level are lower and triglycerides levels are higher than normal range.