Streptozotosin ile indüklenmiş diyabetik sıçanlarda mitokondriyal oksidatif protein hasarı
Mitochondrial oxidative protein damage in the streptozotocin-diabetic rats
- Tez No: 138028
 - Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKÇAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Diyabette hipergliseminin oksidatif protein hasarına yol açtığı pek çok araştırmacı tararından gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı ; insüline bağımlı diabetes mellitus için bir model oluşturan diyabetik Sprague-Dawley sıçanlarının, karaciğer, pankreas böbrek ve iskelet kası mitokondri fraksiyonlarının oksidatif protein haşatına yatkınlığım araştırmaktır. Mitokondri fraksiyonları diferansiyel santrifüjleme ile elde edildi. Hipergliseminin oksidatif protein hasan üzerine etkisini araştırmak amacı ile, mitokondriyal protein karbonil (PCO), total tiol (T-SH), nitrotirozin (NT), ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) ve lipit hidroperoksit düzeyleri saptandı. NT dışındaki diğer markerlarm düzeyleri kolorimetrik metotlarla, NT düzeyleri ise ELISA yöntemi ile belirlendi. Diyabetik grupların bütün değerleri kontrol gruplarının değerleri ile karşılaştırıldı. Diyabetik sıçanların karaciğer mitokondrilerindeki NT ve LHP düzeylerini azalmış, diğer parametreleri ise değişmemiş olarak saptadık. Diyabetik sıçanların pankreas dokusu mitokondrilerinde PCO, NT, AOPP ve LHP düzeylerinin azaldığım, T-SH düzeylerinin ise değişmediğini belirledik. Diyabetik sıçanların böbrek dokusu mitokondri fraksiyonlarında AOPP ve LHP 'deki azalma dışında, diğer parametrelerde bir değişiklik saptamadık. İskelet kası mitokondri fraksiyonlarında ise yukarıdaki parametreler bakımından kontrollere göre anlamlı bir fark belirlenmedi. Diyabetik sıçanların mitokondri fraksiyonlarında görülen oksidatif protein hasarmdaki azalmanın, ya mitokondriyal antioksidan savunma mekanizmalarındaki olası artışa, ya da diyabetteki artmış mitokondri dışı oksidatif strese karşı hücrelerin farklı bir adaptasyon cevabma bağlı olabileceğini düşünmekteyiz. Diyabette mitokondriyal oksidatif protein hasarım azaltıcı mekanizmaların aydınlatılması için daha ileri çalışmaların yapılması gerekmektedir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many authors have shown that hyperglycemia leads to an increase in oxidative protein damage in diabetes. The aim of the study was to reveal the susceptibility of mitochondria from liver, pancreas, kidney and skeletal muscle of diabetic Sprague- Dawley rats, a model of insulin dependent diabetes mellitus, to oxidative protein damage. Mitochondrial fractions were obtained by differential centrifugation. To show the effect of hyperglycemia in promoting oxidative protein damage, we determined mitochondrial protein carbonyl (PCO), total thiol (T-SH), nitrotyrosine (NT), advanced oxidation protein product (AOPP), and lipid hydroperoxide (LHP) levels. The levels of the studied markers, except NT, were determined by colorimetric methods. NT levels were measured by ELISA. All values of the diabetic groups were compared with those of the controls. NT and LHP levels were decreased and other parameters were not changed in liver mitochondria of diabetic rats. PCO, NT, AOPP, and LHP levels were decreased and T-SH levels were not changed in pancreas mitochondria of diabetic rats. Only the AOPP and LHP levels were decreased in mitochondrial kidney fractions of diabetic rats. The levels of the same parameters were not significantly different in muscle mitochondria of diabetic rats. The decrease in mitochondrial oxidative protein damege in diabetes may correspond to either an increase in antioxidant defense mechanisms or a different adaptive response of the cells to the increased extramitochondrial oxidative stress in diabetes. The mitochondrial oxidative protein damage-lowering mechanisms in diabetes remains to be clarified. 45