Streptozotosin ile indüklenmiş diyabetik sıçan modelinde alfa lipoik asidin beyin dokusu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of alpha lipoic acid on brain tissue in streptozotocin induced diabetic rat model
- Tez No: 462439
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZEROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş/Amaç: Diyabetik komplikasyonlara bağlı gelişen nöropati beyin dokusunda yapısal ve fonksiyonel bozulmalara neden olarak bilişsel fonksiyonların bozulmasına yol açmaktadır. Çalışmamızda Streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetik sıçanlarda nöropatinin mekanizmasını aydınlatmak ve Alfa Lipoik Asit (ALA) kullanımının beyin dokusu üzerindeki etkilerini biyokimyasal histolojik ve fizyolojik açıdan incelemeyi amaçladık. Materyal/Metod: 40 adet Wistar albino erkek sıçan kontrol, STZ, ALA ve STZ+ALA olmak üzere dört gruba ayrıldı. Diyabet oluşturmak için tek dozluk 50 mg/kg STZ intraperiyonal olarak, ALA 100 mg/kg/gün altı hafta boyunca her gün oral uygulandı. Tedavinin son haftasında bilişsel fonksiyonlar MWM ile değerlendirildi. Sakrifiye edilen ratların beyin dokuları histolojik ve oksidan-antioksidan parametrelerin incelenmesi için hipokampüs, korteks, hipotalamus ve striatum yapılarına ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Background/Aim: Neuropathy due to diabetic complications causes structural and functional impairments in brain tissue, causing cognitive functions to deteriorate. We aimed to elucidate the mechanism of neuropathy in Streptozotocin (STZ) induced diabetic rats and to investigate the effects of Alpha Lipoic Acid (ALA) administration on brain tissue from biochemical histological and physiological aspects. Materials and Methods: Forty Wistar albino male rats control, STZ ALA and STZ+ALA were divided into four groups. Single dose 50 mg/kg STZ ip to create diabetes, ALA was administered orally daily for six weeks at 100 mg/kg/day. Cognitive functions were assessed by MWM during the last week of treatment. Brain tissues of the sacrificed rats were divided into hippocampus, cortex, hypothalamus and striatum regions structures for histological and oxidant-antioxidant parameters.