Trombosit fibrinojen reseptörü GpIIb/IIIa (alfa2bbetaIII) trombosit LDL reseptörünün arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Evaluation of the relationship between platelet fibrinogen receptor GpIIb/IIIa (alfaIIb/betaIII) and platelet LDL receptor
  1. Tez No: 138034
  2. Yazar: ŞERMİN SAVAŞ TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. TURAY YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Trombosit glikoprotein Ilb/HIa (GpHb/HIa), trombosit agregasyonunu başlatan en önemli aracı olarak tanımlanmıştır. Trombositlere lipoproteinlerin spesifik bağlanmaları pek çok çalışmada rapor edilmiştir. Ancak trombositler üzerinde lipoproteinlerin bağlanma bölgelerinin ayrıntıları ile ilgili görüşler tartışmalıdır. Biz çalışmamızda fibrinojen, GpHb/HIa ve LDL arasındaki ilişkiyi araştırdık. GpHb/nia insan trombositlerinden afinite kromatografisi ile saflaştırıldı. Saf GpHb/HIa, polistiren boncuklara bağlandı. LDL ve fibrinojen FITC ile etiketlendi. Bovin serum albumin-FITC ise çalışmalarda negatif kontrol olarak kullanıldı. Boncuğa kaplanmış GpIIb/nia'ya FITC işaretli ligandlann inkübasyonunun ardından, Boncuğa kaplı GpHb/HIa'ya ligand bağlanmalan flov sitometrik olarak ölçüldü. Boncuğa kaplı GpHb/HIa'ya Fib-FITC ve LDL-FITC'nin bağlanması konsantrasyona bağlı olarak bulundu ve doygunluk gösteriyordu. GpHb/HIa'ya fibrinojen bağlanmasına LDL'nin etkisi incelendiğinde, fibrinojen bağlanmasının LDL varlığı ile %30 inhibe olduğu gözlendi.. Ancak GpHb/HIa'ya LDL bağlanmasına fibrinojen etkisi incelendiğinde bağlanma inhibisyonu %50 olarak bulundu. Fib-FITC ve LDL-FITC'nin izole trombositlere bağlamnması ise saf GpHb/HIa'ya LDL ve fibrinojen bağlanmasına benzer sonuçlara sahipti. İzole trombositlere LDL bağlanması ortama eklenen GpHb/HIa ile tümüyle inhibe ediliyordu. Bu çalışmanın sonucunda LDL'nin trombositlerdeki spesifik reseptörünün GpHb/HIa kompleksi olduğu flov sitometrik olarak belirlendi. vın
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF RELATIONSHIP BETWEEN PLATELET FIBRINOGEN RECEPTOR GpIIb/IHa (coibpui) and PLATELET LDL RECEPTOR The platelet glycoprotein Ilb/HIa (GpHb/HIa), has been identified as the pivotal mediator of platelet aggregation. Specific binding of various lipoproteins to platelets has been reported in several studies. But there is considerable disagreement about the details of the binding sites. We have invastigated relationship between Fibrinogen, GpHb/nia nad LDL. GpHb/IIIa was purified from human platelets by affinity chromatography, Polystyrene microbeads were coated with purified GpHb/IIIa. LDL and fibrinogen were labelled with FITC. Bowine serum albumine-FITC was used as a negativ control. Following the incubation step of FITC labelled ligands to the beads was measured on flow cytometer. ' Binding of fibrinogen-FITC (Fib-FITC) and LDL-FITC to Gpub/ffla coated beads were found to be concentration dependent, reaching saturation. When LDL was added to Fib-FITC and GpHb/IIIa coated bead mixure the binding of Fib-FITC to GpHb/HIa coated beads is inhibited 30%. However fibrinogen addition to LDL-FITC and GpHb/HIa coated bead mixure the binding of LDL-FITC to GpHb/HIa coated beads is inhibited 50%. Both Fib-FITC and LDL-FITC binding to isolated platelets show similar results to the results of purified GpHb/HIa coated microbeads and addition of purified GpHb/HIa causes inhibition on LDL-FITC binding to isolated platelets. As a result, the GpHb/HIa complex identified as the receptor of LDL on platelets determined by flow cytometric analyses. IX