Broilerlerde bakır eksik purifiye yemle beslenmenin kan lipid profili ve hemodinamik parametrelere etkisi
Effects of copper deficient diet on blood lipid and haemodynamic parameters in broiler chicks
  1. Tez No: 138035
  2. Yazar: AYŞEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET t Çalışmanın amacı broilerlerde bakır noksan purifiye yemle beslenmeye bağlı olarak, bakır noksanlığının teşvik edebileceği kardiyovaskûler sistem bozukluklarının trombo-hemolitik parametreler ve lipid profilinde meydana getirebileceği değişiklikleri gözlemlemektir. Araştırmada 120 adet broiler civciv kullanılmıştır. Civcivler 40'ar adet 3 gruba ayrılmıştır. Gruplara göre yem uygulamasına denemenin 7. günü başlanmıştır. Kontrol grubundaki hayvanlara normal yem, Cu-eksik besleme grubundakilere bakır içermeyen yem, eş besleme grubundakilere Cu-eksik besleme grubunda bulunan hayvanların yediği miktarda bakar içeren normal yem verilmiştir. Araştırmanın 7., 21. ve 49. günlerinde tüm hayvanlardan kan alınmıştır. Elde edilen plazmalarda fibrinojen ve protrombin zamanı tayini, serumlarda total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid ve serüloplazmin tayini, kanlarda hemotokrit ve trombosit düzeyi tayinleri yapılmıştır. Total kolesterol, trigliserid ve LDL-kolesterol düzeyleri Cu-eksik besleme grubunda kontrol grubundan anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Serum serüloplazmin düzeyleri Cu-eksik besleme grubunda kontrol grubundan daha düşük saptanmıştır. Protrombin zamanı Cu-eksik besleme grubunda kontrol grubundan daha yüksek saptanmıştır. Hematokrit düzeyleri Cu-eksik besleme grubunda kontrol grubundan daha düşük saptanmıştır. Bakır 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of the study was to observe the changes that cardiovascular system disorders by copper deficiency may create in thrombo-haemolytic parameters and lipid profile. 120 broiler chicks were used in the study. The chicks were separated to three equal groups (n=40). Feed treatment according to the groups started at 7th day of the study. The animals in control group were fed with normal feed. Those in Cu-deficient feeding group were fed with feed that do not contain copper. The animals in the equal feeding group consumed normal feed containing copper in amount that animals in Cu-deficient feeding group ate. The blood samples were taken from all animals at 7th, 21st and 49th days of the study. Fibrinogen and prothrombin time were assayed in plasmas, total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceride and ceruloplasmin were assayed in sera, and haemotocrit and platelet levels were assayed in blood samples. Total cholesterol, triglyceride, and LDL-cholesterol level were significantly found higher in Cu-deficient feeding group than control group. Serum ceruloplasmin levels were determined lower in Cu- deficient feeding group than control group. Prothrombin time was determined higher in Cü-deficient feeding group than control group. Haematocrit levels were determined lower in Cu-deficient feeding group than control group. It was concluded that copper-deficient feeding created hypertriglyceridemia, hypercholesterolemia, insufficient growth and anemia in broilers. k 56