Diabetik ratlarda PUFA alımının hipokampüs NMDA reseptör subtip konsantrasyonları ve lipid peroksidasyonu üzerine etkisi
The effects of PUFA on hippocampal NMDA receptor subunit concentrations and lipid peroxidation in diabetic rats
- Tez No: 138040
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK DELİBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada STZ-diabetik erkek Spraque Dowley rafların balık yağı (DHA'in en önemli besin kaynağı) ile beslenmelerinin hipokampus NMDA reseptör NR2A ve NR2B subtipleri ve hipokampus lipid peroksid düzeyleri üzerine olan etkisi araştırıldı. Bu amaçla STZ ile diyabetin indüksiyonunun ardından raflar 8 hafta süreyle balık yağı içeren diyetle beslendiler. Diabetin indüksiyonundan 8 hafta sonra ratlann hipokampuslannda NR2A ve NR2B reseptör ekspresyonları ve MDA düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of fish oil (the main dietary source of DHA) supplementation on hippocampal NMD A receptor subunits NR2A, NR2B, and lipid peroxide levels of STZ-diabetic male Spraque Dowley rats were investigated. For this purpose, after the induction of diabetes with STZ, rats were fed with a fish oil diet add libitum for 8 weeks. Eight weeks after the induction of diabetes, NR2A and NR2B receptor expressions and the levels of MDA were studied in the hippocampi of rats.