B1 vitamininin AGE oluşumu üzerine etkilerinin STZ diabetik denety hayvanlarının böbrek dokularında incelenmesi
The effects of vitamin B1 on AGE formation in the kidneys of diabetic animals
- Tez No: 138039
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BURÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET DCCT ve UKPDS çalışmaları ile kronik hiperglisemi ile nefropati arasında sıkı ilişki ortaya konmuştur. Bununla beraber yüksek glukoz düzeyleri ile vaskular lezyonlar arasındaki biyokimyasal bağıntılar tam olarak açığa kavuşturulamamıştır. İleri glikasyonun DN patogenezinde başlıca rolü oynadığına ilişkin çalışmalar mevcuttur. Son yıllarda Bı vitamini ve türevlerinin in vitro koşullarda ileri glikasyonu engellediği belirtilmiştir. Bu çalışmalarda Bı vitamininin glikasyon üzerine Amadori aşamasından sonra etkili olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında DN gelişimi böbrek ağırlığı/vücut ağırlığı, idrar hacmi, GFR, P2 mikroglobulinüri, mikroalbuminüri parametreleri ile izlendi Böbrek ve plazma AGE- peptid düzeyi ve lipooksidatif hasarın spesifik göstergesi olan 8-epi-PGF2a analizi ile bu parametrelerin birbirleri ve nefropati kriterleri ile olan ilişkileri değerlendirildi. RCO'lan detoksifiye ettiği bilinen ve DN'de bu rolü fazlaca çalışılmayan AR aktivitesi tayin edildi. Çalışmada 43 adet 8 aylık erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. 70 mg/kg ip STZ uygularak diabetik yapılan sıçanlar üç gruba ayrıldı. Bir gruba tedavi uygulanmazken diğer iki gruba insülin (3Ü/gün) ve tiamin pirofosfat (içme suyunda 50mg/kg) verildi. Diğerler sıçanlar kontrol ve tiamin pirofosfat alan kontrol gruplarına ayrıldı. Deney süresi sonunda sıçanlar metabolik kafeslere konuldu ve 24 saat sonra idrarları toplanarak eter anastezisi altmda sakrifiye edildi. Glukoz, laeatinin, aldoz redüktaz aktiviresi spektrofotometrik; mikroalbumin, HbAıc immüntürbidimetrik olarak tayin edildi. P2 mikroglobulin immünkemilüminesans sistem ile çalışıdı. 8-epi-prostaglandin F2a ELISA ile % AGE-peptid“diode array”ve floresan detektörlerin seri bağlandığı HPLC sisteminde analizlendi Deney hayvanlarında hiperglisemi ile birlikte diabetik tablonun diğer karakteristikleri olan glukozüri, polifaji, poliüri ve polidipsi saptandı. Diabet grubunda P2 mikroglobulin, mikroalbumin ve plazma kreatinin değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olması ( p=0,0009, p=0.0005, p=0.0353) bu gruptaki sıçanların diabetik nefropatinin en azından mikroalbuminüri evresinde olduklarım gösterdi. Diabet grubunda kreatinin klirensi ve aldoz redüktaz dışınaki tüm parametrelerin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu. Diabet grubunda plazma ve 119böbrek AGE-peptid düzeyleri arasında saptanan korelasyon (r=0877, p=0,002) plazma AGE düzeyinin doku AGE düzeylerinin bir göstergesi olduğunu ortaya koydu. Diabet + İnsülin grubunda böbrek hipertrofisi ve % AGE-peptid dışındaki tüm parametrelerin diabet grubundan anlamlı derecede düşük saptanması insülinin metabolik kontrolü düzelterek nefropati gelişimini yavaşlattığını gösterdi. Bı vitamini uygulaması diabet grubunda kontrol grubuna göre hiçbir parametre bakımından anlamlı fark yaratmadı. İn vitro koşullarda AGE inhibisyonu yaptığı saptanan ve nöropatide yararlı etkileri gösterilen Bı vitamininin DN üzerine yapılacak çalışmalarda daha fazla yer alması gerektiğini düşünmekteyiz. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY DCCT and UKPDS studies have pointed out the strict relationship betweeen chronic hyperglycemia and diabetic nephropathy. However the links between elevated glucose levels and vascular lesions has not been clearly elucidated. Advanced glycation is reported to be the major mechanism in diabetic nephropathy pathogenesis. Recently vitamin Bi and its vitamers have been shown to inhibit advanced glycation in vitro. In the the studies vitamin Bi was shown to have post-Amadori effect. In the study the development of diabetic nephropathy was evaluated with % kidney weight /bodyweight, urinary volume, creatinine clearance (GFR), 02 microglobulinuria, microalbuminuria. We analyzed kidney and plasma AGE-peptid and urinary 8-epi- PGF2a as a specific marker of lipooxidative injury and evaluated the relationships between these parameters and nephropathy criterias. We assassed AR which is known to detoxify RCO. This role for AR has not been extensively investigated in DN. In the study 43 male Wistar albino rats aging 8 months were used. The rats that were administered STZ (70mg/kg ip), were allocated to three groups.. One group was not treated and the other two groups were treated with either thiamin pyrophosphate (50mg/kg in drinking water) or insulin (4U/day). Other rats were divided into control, and vitamin Bi given control groups. At the end of the experimental period, the rats were housed in metabolic cages and after 24 hour urine samples were collected and rats were sacrified under ether anasthaesia. Glucose, creatinine and aldose reductase were anaylzed spectrophotometrically and microalbumin and HbAic were analyzed immunturbidimetrically. 02 microglobulinuria was assessed by immunchemiluminescence system. 8-epi-PGF2a was assessed by ELISA and %AGE- peptide was detected by HPLC sytem with“Diode array”and fluorescence detectors connected online. Hyperglycaemia and glucosuria, polyuria and polydypsia were observed in diabetic rats. Significantly increased values for 02 microglobulinuria, microalbuminuria and plasma creatinine in diabetic rats in comparison to control revealed the eatablishment of diabetic nephropaty phase 3. In diabetic group except creatinine clearance and aldose reductase, all parameters were found to be significantly important compared to controls. Correlation between kidney and AGE-peptid levels in diabetic group showed that 121plasma AGE-peptide levels may be a marker of tissue AGE levels. Insulin treatment caused significant decrease in all parameters except renal hypertrophy and plasma AGE-peptide levels and showed that insulin slowed the progression of nephropathy by improving metabolic control. Vitamin Bi supplementation was shown to have no effect in diabetic group. As it has a potential in inhibiting the formation of AGEs and shown to have beneficial effects in neuropathy we think more studies must be done to investigate the role of vitamin Bi in diabetic nephropathy. 122