Kayseri Karpuz Sekisi havzasında tatlı su gastropodları üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomic research on freshwater snails in Kayseri Karpuz Sekisi basin
- Tez No: 138081
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
IV KAYSERİ KARPUZ SEKİSİ HAVZASINDA TATLI SU GASTROPODLARI ÜZERİNDE TAKSONOMİK BİR ARAŞTIRMA ÖZET Gastropoda (Salyangozlar) sınıfı yaklaşık 40.000 tür ile yumuşakçaların en zengin ve biyolojik bakımdan en geniş grubudur. Bunlar arasında tatlı su salyangozları, önemli trematod hastalıklarına ara konaklık yapabilmeleri nedeniyle sağlık ve ekonomik bakımdan da önem kazanmışlardır. Bu çalışmada, araştırma bölgemizde tatlı su salyangozlarının yayılışının belirlenmesi ve böylece Türkiye'de gastropod faunasını ve trematod ara konaklarını belirlemek amacıyla daha önce yapılmış çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma bölgemiz olan Kayseri Karpuz Sekisi havzasında literatür çalışmalarından elde edilen bilgiler ışığında tatlı su salyangozlarının bulunabileceği ekosistemler araştırılmış ve uygun ekolojik özelliğe sahip 6 adet su kaynağı belirlenmiştir. Belirlenen su kaynaklarında, farklı zaman ve iklimsel koşullarda yapılan koleksiyon çalışmaları sonucu 580 salyangoz örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerin kabuk morfolojilerine göre tür ayırımları yapılmış ve Slagnicola turricola, Oxyloma elegans, Planorbis planorbis ve Bilhynia badiella türlerinin bulunduğu saptanmıştır. Bu salyangoz türlerinden Slagnicola lurricola 'mn yurdumuzda varlığı ilk defa bu çalışma ile ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Salyangozlar, Tatlı su salyangozları, Taksonomi, Kayseri
Özet (Çeviri)
V A TAXONOMIC RESEARCH ON FRESHWATER SNAILS IN KAYSERİ KARPUZ SEKİSİ BASIN ABSTRACT The class gastropoda, is the richest and biologically the widest group of the mollusc with 40.000 species. In this group, freshwater snails can be intermediate host to some trematoda, thus they become more important for human health and economy. This research aimed to determine the distribution of freshwater in our region and contribute to the other researches which were made to determine the gastropod fauna in Turkey and the intermediate hosts of trematoda. The ecosystems in which freshwater snails can be found were investigated in our research region, Kayseri Karpuz Sekisi Basin, and six water source were determined with suitable ecologic properties. With our collection researches at these water sources at different times and climatic conditions, 580 snail samples were collected. The samples collected have been classified to the species according to the shell morphology and as a result Stagnicola turricola, Oxyloma elegans, Planorbis planorbis, Bithynia badiella species were found. In these snail species, Stagnicola turricola is a new record for Turkey. Key words : Gastropoda, Freshwater snails, Taxonomy, Kayseri