Blastocystis hominis'in in vitro kültürü ve antiprotozoal ilaçların in vitro etkilerinin araştırılması
In vitro culture of blastocytis hominis and investigation of in vitro effects of antiprotozoal drugs
- Tez No: 138082
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV BLASTOCYSTIS HOMINIS'İN IN VITRO KÜLTÜRÜ VE ANTIPROTOZOAL İLAÇLARIN IN VITRO ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Blastocystis hominis özellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde olmak üzere bütün dünyada yaygın olarak bulunan bir protozoondıır. Potansiyel patojen olarak düşünülen bu protozoon, özellikle immun yetmezlik söz konusu olduğunda çeşitli gastro intestinal şikayetlere sebep olmaktadır. Çalışmada, B. hominis üzerine in vitro ortamda, ornidazol, metronidazol, Trimethoprim- sülfametaksazol (TMP-SMX), azitromisin ve itrakonazol'ün farklı konsantrasyonlardaki (100, 50, 25, 12.5 ve 6 u.g/ml) etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan parazit izolatları, Erciyes Üniversitesi Parazitoloji Anabiliın Dalına başvuran ve B. hominis saptanan hastalardan temin edilmiş ve Robinson besiyerine ekimleri yapılarak üretilmiştir. Daha sonra oluşturulan ana besiyerinde izolatların üretilmesine devam edilmiş ve son yoğunluğun mm3'de 1,1x1 05 olduğu saptanmıştır. Pasajlarda kullanılan 20 ml'Iik vida kapaklı 85 tüp içerisindeki 6 mi Robinson besiyeri üzerine ana besiyerinde üretilen izolatların ekimleri yapılmıştır. İlaçlar Dimethyle sulfoxide (DMSO) ve potassium fıtalat içerisinde çözdürülerek 5 farklı konsantrasyonda (100, 50, 25, 12.5 ve 6 |ig/ml) hazırlanmıştır. İlaç konsantrasyonlarından üçer seri, hazırlanan besiyeri içerisine her birinden 60 |al eklenmiştir. Thoma lamı kullanılarak 36, 48, 72, 168, 216. saatlerde ve üçer gün arayla iki kez kontrol edilerek parazit sayımları yapılmıştır. Her bir konsantrasyonda ilaçların etkileri saatlere göre karşılaştırıldığında B. hominis üzerine en iyi sonuç veren ilaç konsantrasyonun 100 ug/ml olduğu saptanmıştır. En etkili ilacın ornidazol olduğu ve bunu metronidazol, azitromisin, itrakonazol ve TMP- SMX'in izlediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V IN VITRO CULTURE OF BLASTOCYSTIS HOMINIS AND INVESTIGATION OF IN VITRO EFFECTS OF ANTIPROTOZOAL DRUGS ABSTRACT Blastocystis hominis is a protozoon, with a worldwide distribution, especially in tropical and subtropical regions. B. hominis, as a protozoon, is considered to cause gastro intestinal symptoms especially in immune failure or disjunction. In this study, in vitro effects of ornidazole, metronidazole, trimethoprim- sulphamethaxazole (TMP-SMX), azitromisine and itrakonazole on B. hominis in various concentrations (100, 50, 25, 12,5 and 6 ug/ml) were investigated. All the stool samples were collected from the patients with blastocystosis who applied the Parazitology Department of Erciyes University, and cultured in the Robinson's medium. Then the isolates were developed in the mother culture and it was determined to contain a 1.1>