Çinko yüklemesinin elit güreşçilerinin maksimal egzersiz sonrası, serum çinko, kreatin kinaz, laktik asit ve hemogram değerleri üzerine etkisi
The effects of zinc reinforcement on selectec wrestlers the level of serum zink, creatin kinaze, lactic acid and hemograms after their maximal excercises
- Tez No: 138086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
7. ÖZET Elit güreşçilerde 15 günlük müsabaka döneminde, güreş antrenmanı, çinko yüklemesi ve buna bagh olarak maksimal egzersizin laktik asit, çinko, kreatin kinaz ve hemogram değerleri üzerine etkileri araştırıldı. Bu çalışma Niğde Üniversitesi güreş takımında bulunan 20 güreşçiyi kapsamaktadır. Bu güreşçilerin, yaş ortalamaları grup Fin 23.1 ± 2.46 yıl, grup H'nin 20.8 ± 1.16 yıl, boy ortalamaları grup Fin 173.50 ± 9.61 cm ve grup IF de 169.47 ± 8.65 cm, vücut ağırlıkları ortalamaları grup Fin 81.4 ± 18.18 kg grup IFnin 72.6 ± 5.67 kg ve MaxVO 2 değerleri, grupl'in 2,82 ± 0,20 lt/dk ve grup IFnin 2,70 ±0,10 lt/dk' dır. Güreşçiler onarh iki guruba rastgele seçilerek 10'u denek grubu (grup I) olarak çinko takviyesi, 10'u da plasebo grubu (grupll) olarak çalışıldı. Deneklere çalışmanın amacı, kendilerine uygulanacak testler ve analizler hakkında yeterince bilgi verildi.. Çalışmada; Grup II (plesebo grubuna) 15 gün meyve suyu, Grup I (denek grubuna) ise 15 gün meyve suyu içerisine karıştırılmış 2 mg/kg/gün çinko takviyesi verilmiştir. Gruplara 15 günlük güreş müsabaka dönemi antrenmanı yaptırıldı. Çalışmada, serum çinko, laktik asit, kreatin kinaz, hemogram seviyelerinin tespiti için gerekli kan örnekleri, ilk aşamada çinko yüklemesi öncesi deneklerin dinlenmiş durumlarında (Dİ, Kİ) ve onlara yaptırılan bisiklet egzersizinden sonra (D2,K2), alınmıştır. İkinci aşamada ise çinko yüklemesi ve 15 günlük güreş antrenmanları sonrasında, deneklerin dinlenmiş durumlarında (D3,K3), ve bisiklet egzersizinden sonra (D4,K4) kan örnekleri alınmıştır. Güreş antrenmanı ve çinko yüklemesinin elit güreşçilerin maksimal egzersiz sonrası laktik asit, kreatin kinaz ve hemogramları üzerine etkisinin araştırıldığı 15 günlük müsabaka dönemi sonucunda;çinko alımının kas gücünü artırdığı ve yorgunluğa karşı etkisinin olduğu, laktik asitin salınanını geciktirerek performansı pozitif olarak etkilediği Zn, WBC, RBC seviyelerindeki artışda, antrenmanla birlikte çinko takviyesinin etkili olduğu, bunun yanı sıra laktik asit, CK, HCT, HGB, PLT ve PDW seviyelerinin de güreş ve bisiklet egzersizlerinden etkilenirken, çinko uygulamasından etkilenmedikleri belirlendi. 53
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY During the 15 days-competition of the selected wrestlers, the effects of wrestHng exercise, zinc reinforcement and subsequent maximal exercise on the level of lactic acid, zinc, Creatin kinase and hemogram have been studied. This study consisted of twenty wrestlers from Niğde University. The mean age and standard deviation of wrestlers in group I are 23. 1± 2.46 year and in group II, 20.8 and 1.16 year respectively. Furthermore, the mean height and standard deviation in group I are 173.50 ± 9.61 cm and in group II, 169.47 ± 8.65 cm respectively. The measures about their mean and standard deviation as follows; in group I 81.4 ± 18.18 kg in group II, 72.6 ± 5.67 kg respectively. The wrestlers were selected randomly and categorized in two groups, each of them including ten wrestlers; group I was zinc reinforced group and group II was plasebo group. The wrestlers have been adequately informed about the primary porpuse of the study, the tests and the analyses about to be applied to them. During the 15 days study, orange juice have been given to the group II (the plasebo group) and orange juice and 2 mg/kg/day zinc reinforced the group I (zinc reinforced group), respectively and the wrestling competition exercises have been instructed simultaneously. The necesary blood samples in order to establish the levels of serum zinc, lactic acid, creatin kinaze, and hemogram have been taken before the zinc reinforcement and after their bycle exercise (D2,K2) while the wrestlers were relaxed (D1,K1), and after the zinc reinforcement, 15 days wrestling exercises and their bycle exercise (D4,K4) while the wrestlers were relaxed (D3,K3). At the end of 15 days-study, where the effects of the wrestling exercises, zinc reinforcement and subsequent maximal exercise on the level of lactic acid, zinc, creatin kinase and hemogram have been studied. After the zinc reinforcement the results showed that, the wrestling exercisess along with the zinc reinforcement has positife effect on execise performance and fatique, by increasing of muscle power and delaying removel of lactic acid and Zn, WBC, RBC while level of CK, HCT, HGB, PLT ve PDW has been affected by the wrestling and bycle exercises but not by the zinc reinforcement. 54