Sekiz haftalık aerobik egzersiz programının sedanter orta yaşlı bayanların bazı fiziksel, fizyolojik ve kan parametreleri üzerine etkileri
The effect of 8 weeks aerobik exercise program on some physical, physiological and blood parameters of sedentary middle aged woman
  1. Tez No: 138087
  2. Yazar: FATMA FİLİZ ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
50 ÖZET Bu çalışma orta yaşlı sedanter bayanlara 8 haftalık aerobik egzersiz programının fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Deneklerin yaş ortalamaları 39,13±5,41 yıl menopoz öncesi, özel bir beslenme rejimi uygulamayan, sağlık sorunu olmayan ve düzenli bir egzersiz programına katılmamış 15 sedanter bayandan oluşturuldu. Çalışma süresince başka bir egzersiz programı uygulamamaları konusunda uyarıldılar. 8 hafta süresince aynı çalıştırıcı gözetiminde deneklere haftada 3 gün 30-45 dakika süre ile aerobik egzersiz programı uygulandı. Egzersizin şiddeti % 40-60 olarak Karvonen metodu ile belirlendi. Deneklerin egzersiz programı öncesi ve sonrası vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, kan basmcı,vücut yağ oranı, akciğer hacim ve kapasiteleri, kan lipidleri ve MaxVÛ2 ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The purpose of this study was to asses the effect of aerobic exercise program performed during 8 weeks on some physical and physiological parameters. Subjects of the study composed of 15 healthy sedanter females mean aged 39,13±5,41 years who were in pre-menopausal phase. They have not participated in any sport activities and they were warned not to participate in any other exercise programs during 8 weeks period. The subjects performed aerobic exercise program three sessions per week and each session lasted 30-45 min. The intensity of exercise was 40-60 % which was determined by Carvonen method. The body weight, resting heart rate, blood pressure, body fat percentage, lung volume and capacities, blood lipids and VO2 Max mesurements were done before and after exercise program.