Talasemi hastalarında oksidatif stres ve eser element düzeylerinin araştırılması
Effects of trace elements and oxidative stress levels in thalassemia patients
  1. Tez No: 538805
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Talasemiler, otozomal resesif geçiş gösteren, hemoglobin (Hb) zincirlerinden birinin veya birkaçının hasarlı sentezi sonucu gelişen hipokrom mikrositer anemi ile karakterize heterojen bir grup hastalıktır. Bu hastalığı nedeni ile takipli kişilerde sağkalım için tekrarlanan kan nakline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum demir aşırı yüklenmesi, antioksidan enzimlerin değiştirilmesi ve diğer eser element seviyeleri nedeniyle oksidatif strese ve doku hasarına neden olabilir. Bulgular ışığında, talasemi hastalarında oksidatif stresin başlıca nedeninin, ikincil demir yüklemesi, serum elementlerindeki değişiklikler ve antioksidan enzim düzeyleri ile aşırı serbest radikal üretimine bağlı doku hasarından kaynaklandığını gösterildi. Talasemi hastalarında bakır, demir ve çinko gibi eser elementlerin rolünü belirlendi. Talasemi hastalarında oksidatif hasarın ve ilgili komplikasyonların boyutunu azaltmak için gerekli eser elementler ve mineraller ile birlikte selektif antioksidanların uygulanması daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyar. Talasemi ve sağlıklı kişiler arasındaki eser element ve oksidatif marker düzeylerinin talasemi hastalarındaki öneminin belirlenmesi amaçlandı. Amaç: Çalışmamızda talasemi tanısı olan hastalarda oksidatif stres ve eser element düzeylerinin belirlenmesi ve talasemi hastalarında bu değerlerin yeni tedaviler geliştirmek açısından öneminin ortaya çıkarılması amaçlandı. Gereç Yöntem: Çalışmamızda Hatay Devlet Hastanesi talasemi merkezine 01.10.2017-01.10.2018 tarihleri arasında başvuran talasemi tanısı olan 65 hasta ile Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi İç hastalıkları Anabilim Dalı Dahiliye Polikliniğine başvuran 56 sağlıklı kişi kıyaslandı. Talasemi hastalarının takip ve tedavisinde rutin olarak hemogram 24 parametreli, akut faz proteinleri (CRP), ve biyokimyasal analizleri(AST, ALT, Total Bilurubin, Alkalen fosfataz) abott C-800 model biyokimya otoanalizöründe çalışıldı. Hastaların kanlarından DNA'ları poncz yöntemine uygun olarak izole edildi ve moleküler mutasyonları rutin olarak merkez laboratuvarımızda sekanslama yöntemi ile saptandı. Hasta ve kontrol örneklerimizde Atomik absorbsiyometre ve/veya ICP ile hizmet alımı olarak eser elementler (Fe,Mg,Ca, Cu,Zn gibi) çalışıldı. Antioksidan enzimlerden katalaz(CAT), superoksit dismutaz(SOD), Glutatyon peroksidaz(GSH) mikro eliza yöntemi ile Tıbbi Biyokimya anabilim dalımızda çalışıldı. Bulgular: Çalışmada 65 hasta, 56 kontrol; toplam 121 katılımcı yer almıştır. Katılımcıların %58,7's, (n=71) erkek, %41,3'ü (n=50) kadın ve yaş ortalaması 21,29±3,99 yıldır. Hasta ve kontrol gruplarında SOD, katalaz ve GPX değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Summary: Thalassemia is a part of heterogeneous group of diseases characterized by hypochromic micrositeral anemia that develops autosomally recessive, resulting in damaged synthesis of one or several of the hemoglobin chains. Patients with this disease need repeated blood transfusions for survival. This may cause oxidative stress and tissue injury due to iron overload, altered antioxidant enzymes, and other essential trace element levels. The findings indicate that oxidative stress in patients with thalassemia is mainly caused by tissue injury due to over production of free radicals by secondary iron overload, alteration in serum trace elements and antioxidant enzyme levels. The role of trace element levels in thalassemia patients like copper, iron and zinc are shown. The administration of selective antioxidants along with essential trace elements and minerals to reduce the extent of oxidative damage and related complications in thalassemia still need further evaluation. By determining thalassemia mutations and trace element levels, the importance of oxidative stress and trace element levels in thalassemia patients compared to healthy controls are shown. Objective: In our study it is aimed to determine trace elements and oxidative stress levels of thalassemia patients and discuss the importance of these measurements for new potential treatment regimens. Methods: In our study, 65 thalassemia patients and 56 healthy subjects administrated to Mustafa Kemal University Medical Faculty Internal Medicine Department between 01.10.2017-01.10.2018 were compared. In the follow-up and treatment of thalassemia patients, hemogram was applied with 24 parameters, acute phase proteins (CRP) and biochemical analysis (AST, ALT, Total Bilirubin, Alkaline phosphatase) were measured by Abott C-800 biochemistry automatic analysis device. DNAs of patients were extracted from blood samples by poncz method and mutations were routinely determined in our central laboratory by sequencing. In our patient and control samples, trace elements (Fe, Mg, Ca, Cu, Zn) were measured by atomic absorptiometer and / or as service delivery from ICP. Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), Glutathione peroxidase (GSH) antioxidant enzymes were studied in our Medical Biochemistry Department with ELISA method. Results: The study included 65 patients and 56 controls, in total 121 participants. Of the participants, 58.7% (n = 71) were male, 41.3% (n = 50) were female, and the mean age was 21.29 ± 3.99 years. SOD, catalase and GPX values were compared between patient and control groups.