Sodyum Bikarbonat yüklemesinin anaerobik performans üzerine etkisi
The effects of loading sodium bicarbonate on anaerobik performance
- Tez No: 138088
- Danışmanlar: PROF. DR. R. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET SODYUM BİKARBONAT YÜKLEMESİNİN ANAEROBIK PERFORMANS ÜZERİNE ETKİSİ Gülseven, Orkun Yüksek Lisans, Antrenörlük Eğitimi Tez Danışmanı: Prof. Dr. R. Gül TİRYAKİ SÖNMEZ Temmuz - 2003, 65 sayfa Bu çalışmanın amacı, sodyum bikarbonat yüklemesinin anaerobik koşu performansı üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada yaş ortalamaları 21 ± 9 yıl olan gönüllü 30 erkek beden eğitimi bölümü öğrencisi denek olarak kullanılmıştır. Deneklerin öntest ve sontest (1. ölçüm - 2. ölçüm) 400 metre koşu sonrası koşu hızları new test ölçüm cihazı ile kaydedilmiştir. Öntest ve sontest öncesi ve sonrası kalp atım sayılan tesbit edilmiştir. Deneklerin 400 metre sontest öncesinde ve sonrasında (stönLa - stsonLa) el parmak uçlarından alman kan örnekleri Accusport laktat analizörü ile analiz edilerek laktik asit değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF LOADING SODIUM BICARBONATE ON ANAEROBIC PERFORMANCE Gülseven, Orkun MS, Education of Training Supervisor: Prof. Dr. R. Gül TİRYAKİ SÖNMEZ July - 2003, 65 pages The aim of this study is to examine the effect of loading sodium bicarbonate on anaerobic performance. In this study, 30 volunteer male students from the Department of Physical Education, whose ages are about 21 ± 9, were used as the subjects. The subjects were divided randomly into three groups (Sodium bicarbonate, placebo and control). These subject's 400 m running performance of the pre-test (1st measuring) and the post-test (2nd measuring) were recorded with new test measuring equipment. Before and after the pre-test and the post-test, the number of their heart rate were determined with Polar Sport Tester Heart Rate Monitor.