Kars yöresi halkoyunları ve giysileri üzerine bir araştırma
A research on the region of Kars folk dances and clothes
- Tez No: 138089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Şüphesiz, kültürümüzün ayrılmaz bir parçasını oluşturan halk oyunlarının ve halk oyunlarının doğuşuna, gelişimine etki eden faktörlerin belirlenmesi, ulusal kimliğimizin her tür plâtformda tanıtılması açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada Kars iline ait halk oyunları ve bu yöredeki halk oyunlarında kullanılmakta olan halk çalgı ve giysileri incelenmiştir. Bu amaçla, Kars ilinin kültürel yapısı ile ilgili olarak yapılmış tüm kaynaklar araştırılmış, köyler ziyaret edilmiş, özellikle yaşlı insanlarla yüz yüze görüşerek bilgi toplanmıştır. Kars, ülkemizin doğu sınırında bulunan ve değişik coğrafî özellikler taşıyan bir ilimizdir. Bu ilimizde çeşitli sosyo-kültürel yapıya sahip insanlar yaşamaktadır. Bu nedenle, sosyo-kültürel ve coğrafî özelliklerdeki değişim, ilin kültürel yapısını da etkilemiş ve kültürün temel esaslarını oluşturan zengin bir gelenek-görenek yapısı ortaya çıkarmıştır. Bu zenginlik ilin halk oyunları birikiminde de kendisini göstermektedir. Bu çalışmanın sonucunda, Türk kültür hayatına bir katkı sağlanması, Kars ilimizin ülke kültürü içerisindeki yerinin belirlenmesi, ilin kültürel zenginliğinin ortaya çıkarılarak yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is important to point out the factors that are dominant on the birth and development of folk dances which are vital elements of our cultural life, in demonstration of our national identity in international platform. In this study the folk dances in Kars City, the traditional instruments and clothes used in these dances are examined. For this purpose all of the written materials about the cultural life of Kars are studied, villages are visited and especially the old people living in these cities re interviewed. Kars is a city which is situated on eastern border of our country and shows different geographical characteristics. Besides people from a variety of socio- cultural backgrounds live in this city. Therefore these differences in both geographical characterictics and socio- cultural backgrounds have deeply infuenced the cultural form of the city and a rich structure of traditions and customs have been developed. This richness also shows itself in the history of folk dances. As a result of this study it is aimed to contribute to the cultural life of Turkish society, to point out the significance and richness of Kars in Turkish Culture, and to pass this cultural richness to the coming generations.