15-17 yaş çocukların benlik kavramları ve beden algılarına etkisi
The Influence of sports on the self-concept and body image of children between the ages of 15 and 17
  1. Tez No: 138090
  2. Yazar: KEVSER YÖRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLARA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmada, spor yapan ve yapmayan lise öğrencilerinin benlik kavramları ve beden imgelerinden hoşnut olma düzeyleri karşılaştırılmış, daha sonra bu değişkenler, cinsiyet, yaş, bireysel ve takım sporu ile uğraşma durumuna göre karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında, Antalya il merkezinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi okullardan, orta sosyo-ekonomik düzeye sahip okullara devam eden, 15-17 yaş arası (15.87 ± 0.80 yıl), 200 spor yapan (Kız-erkek), 201 spor yapmayan (Kız-erkek) olmak üzere toplam 401 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan benlik kavramını ölçmek için“Piers-Harris Çocuklar için Benlik Kavramı Ölçeği”, beden imajı doyum puanlarını ölçmek için ise“Berscheid-Walster-Bohrnstedt Beden İmajı Anketi”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin, kişisel, sosyo-demografık, sosyal faaliyette bulunma ve spor yapma düzeyleriyle ilgili bağımsız değişkenlerini belirlemek için ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, spor yapan öğrencilerin benlik kavramları ve beden imgelerinden hoşnut olma düzeyleri, spor yapmayan gruba oranla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p.05), spor yapmayan erkeklerin puanları, spor yapmayan kızlara göre anlamlı derecede yüksektir (p.05). Tüm öğrencilerin yaş faktörüne göre benlik kavramı puanları karşılaştırıldığında sadece 15-17 yaş arasındaki fark anlamlı bulunurken (p.05). Yaş faktörü, spor yapan-yapmayan açısından değerlendirildiğinde sadece 16 ve 17 yaşındaki öğrencilerin benlik kavramı ve beden imajı doyum puanlan spor yapanlar lehine daha yüksek bulunmuş (p.05). Bireysel spor ve takım sporu ile uğraşanların benlik kavramı ve beden imajı doyum puanları arasında da anlamlı bir fark yoktur (p>,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the self-concept and body image satisfaction levels of the high school students' who are athletes and nonatheletes were compared and later all these variables were examined comparatively according to sex, age, individual and team sports. Test subject is formed by 401 students who are between 15 and 17 years old and attend middle socioeconomic state schools in Antalya. Out of 401 students, 200 are athletes and 201 are nonathletes. In order to measure the self-concept,“Piers- Harris Children's Self-Concept Scale”has been used and to measure the body image satisfaction points“Berscheid-Walster-Bohrnstedt's Body Image Questionnaire”has been used. Also, a“Personal Information Form”, prepared by the researcher, has been used to determine the independent variables related to the students' personal, sociodemographic affecting their social activities and doing sport levels. When the results obtained from the study are evaluated, athletes' self-concept and body image satisfaction levels are found considerably higher than those of the nonathletes (p.05), males' points are higher than those of nonathlete female (p,05). When the students' self-concept points are compared with the age as a factor, a meaningful difference is found between the ages of 15 and 17 (p.05). When athletes and nonathletes are compared, the self-concept and body image satisfaction points of the students between 16 and 17 are found higher among athletes (p.05). Also, almost the same results have been obtained for both individual and team athletes (p>.05). At the end of the correlation analyses applied, it is found out that there is a close relation between the self-concept and body image of the different age groups and different sexes at doing sport levels (p.05). Consequently, this study proves that doing sports is an effective way of removing the low self-concept and body image of adolescents who are between 1 5 and 17 years old. Key Words : Self-concept, body image, sports, adolescent.