Çalışan çocukların sosyo - ekonomik özellikleri ile çalışma koşullarının benlik saygısı düzeylerine olan etkisi
Socio - economic characterics of children worked and effect of working conditions on their levels of self esteem
- Tez No: 100445
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Ülkemizde 6-17 yaş grubundaki çocukların %10.2'si ekonomik bir faaliyette bulunmaktadır. Bilindiği üzere kişiliğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için çocukluk döneminde çocuğun temel gereksinimlerinin karşılanması oldukça önemlidir. Çocuğun bu gereksinimleri karşılanmadan ağırlıklı olarak ekonomik sebeplerle erken yaşlarda çalıştırılması onun kişilik gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir. Öğrenim sürecinden uzaklaşarak uzun çalışma saatleri boyunca ağır ve olumsuz çalışma koşulları altında çalışmak çocuğun benlik saygısı düzeyini etkilemektedir. Çalışmanın genel amacı çalışan çocukların sosyo-ekonomik özellikleri ile çalışma koşullarının benlik saygısı düzeyine olan etkisini bulmaktır. Çalışma çeşitli iş kollarında çalışan 14-15 yaş grubundaki 361 kişi üzerinde anket metodu kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmada veriler SPSS istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Veriler basit tablolar aracılığıyla sunulmuş amaç bölümünde yer alan soru cümlelerine ilişkin değerlendirmeler varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma sonucunda ; Çalışan çocuğun iyi ve kötü davranışları karşısında ustanın verdiği tepkiler, yapılan işin güçlükleri ve çocuğun çıraklığın ileride kendisine bir meslek kazandırıp kazandırmayacağına ilişkin görüşleri ile benlik saygısı düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
10.2 % of children aged between 6-17 perform an economic activity As far as we know, it is curical that fundamental needs of children at this age group be met for a healthy personal development. Forcing children to work mainly for economic reasons without meeting such needs negatively influences their personal development. Deviating from educational process and working under heavy and negative conditions for long hours infuence children's level of self-esteem. General objective of this to find out socio-economic characteristics of children worked and the effect of working conditions on their level of self esteem. The study is conducted on 361 children aged between 14-15, who are worked in various branches, through questionnaire method. Under the study, the data are analyzed through SPSS The data are presented simple tables, and assessments concerning interrogative sentences in the objective section are made through variance analysis. As a result of the study ; A significant difference has been found between the reactions of the master workmen to good and bad attitudes of employed children, difficulties of the work, views of children on whether apprenticeship will award them a future profession, and their levels of self-esteem.