Verili antrenman şiddetlerinde yapılan egzersizlerde metabolik parametrelerde (KAH, La, VO2) ortaya çıkan farklılıklar
Metabolic differences in response to various exercise intensities
  1. Tez No: 138094
  2. Yazar: SİNEM MAVİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Mavili, S. Verili Antrenman Şiddetlerinde Yapılan Egzersizlerde Metabolik Parametrelerde (KAH, La ve VO2) Ortaya Çıkan Farklılıklar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Bu çalışmanın amacı, verili antrenman şiddetlerinde yapılan egzersizlerde metabolik parametrelerde (KAH, La ve VO2) ortaya çıkan farklılıkları saptamaktır. Bu çalışmaya düzenli olarak antrenman yapan 7 yol 4 dağ bisikletçisi katılmıştır (Yaş: X = 25.18 ± 6.17 yıl, Boy: X = 175.09 ± 5.09 cm, Vücut Ağırlığı: X = 70.43 ± 7.32 kg). Denekler test-tekrar test V02max ve Laktat Testi (LT), birer kez 2, 3 ve 4 mmol/L kan laktik asit (La) konsantrasyonlarına karşılık gelen sabit şiddetli egzersizlerde (SŞE) test edilmiştir. V02max ve LT testi, giderek artan iş yükü protokolüne göre bisiklet ergometresinde 60-70 W'da 3 dk ısındıktan sonra, 90 devir/dk sabit pedal hızında ve 90 W başlangıç yükünde olmak üzere her üç dk'da bir yük 45 W arttırılarak yapılmıştır. Denekler VOîmas ve LT testinden sonra rastgele sırayla 2 (SŞE-2), 3 (SŞE-3) ve 4 (SŞE-4) mmol/L kan La konsantrasyonuna karşılık gelen şiddetlerde kan La konsantrasyonu ±1 mmol değişene kadar veya 30 dk egzersiz yapmışlardır. Testler 2 gün ara ile alınmıştır. Testler sırasında Portatif O2 Analizörü (K4b2 Cosmed,Vacumetrics Inc., Ventura, Italy) ile Oksijen tüketimi (VO2), kalp atım hızı (KAH) ve her üç dk'da bir kulak memesinden alınan arteriyalize kandan La (YSI 1500, Yellow Springs Instrument, USA) ölçülmüştür. 2, 3 ve 4 mmol/L kan La konsantrasyonlarına karşılık gelen iş yükü, VO2 ve KAH; V02max ve LT testinden elde edilen iş yükü-La, iş yükü-KAH ve iş yükü- VO2 grafiklerinden polinom eğriler ve denklemler yardımıyla kestirilmiştir. V025de sapma kriteri ± 2. 1 ml/kg/dk, KAH' da ± 5 atım/dk kabul edilmiştir. Test tekrar test güvenirlik katsayısı tüm değişkenlerde >0.923'tür. Deneklerin tümü SŞE-2 testini tamamlamış, SŞE-3 testini 4 denek, SŞE-4 testini 2 denek tamamlayabilmiştir. ±1 mmol/L La sapma süreleri SŞE-3 'te 4.15 ile 30 dk, SŞE-4 testinde 2.44 ile 30 dk arasında değişmektedir. SŞE-3 ve SŞE-4 için La sapma süresi ortalama sırasıyla, 30 dk, 17.37+11.01 dk, 10.69+10.12 dk olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Mavili, S. Metabolic Differences in Response to Various Exercise Intensities, Hacettepe Universitiy Health Sciences Institute MS Thesis in Sports Sciences and Technology, Ankara, 2002. The purpose of this study was to determine the metabolic (HR, La and VO2) differences in response to various exercise training intensities. Subjects of this study were regularly trained 7 road and 4 mountain cyclists (Age: X = 25. 18 ± 6. 17 years, Height: X = 175.09 ±5.09 cm, Body Mass: X = 70.43 ± 7.32 kg). Subjects were tested with cycle ergometer for V02max and Lactate Test (LT) against constant intensity work loads (CIE) at 2, 3 and 4 mmol/L blood Lactate (La) levels. VChmax and LT tests were performed with a progresively increasing work load protocols after subjects warmed up for 3 minutes in 60-70 W work load. Exercise test was started with a beginning workload at 90 W at 90 rpm and increased 45 W every 3 minutes. After completing VC^max and LT tests, subjects performed 3 CIE tests representing 2,3 and 4 mmol/L blood La with random order. Tests were terminated when blood La changed ±1 mmol/L at each exercise intensity or after 30 minutes of exercise duration. All tests were performed with 2 days intervals. During exercise tests O2 consumption (VO2) and Heart Rate (HR) were measured with Portable Oxygen Analyzer (K4b2 Cosmed,Vacumetrics Inc., Ventura, Italy) in each minute, and La was measured (YSI 1500, Yellow Springs Instrument, USA) in every 3 minutes by taking arterialized blood from earlobe. Workload, VO2 and HR representing 2,3 and 4 mmol/L blood La were predicted from workload-La, workload-HR and workload- VO2 measured from V02max and LT tests by using polynomial curves and equations. Deviation criteria was considered as ±2.1 ml.kg“ Vm”1 for VO2 and ±5 bpm for HR. Test-retest reliability coefficent values were greater than 0.923 for all variables. 30 minutes lasting exercise time was completed without deviation in La level by all subjects in CIE-2 test, 4 subjects in CIE-3 test and 2 subjects in CIE-4 test. Deviation time for ±1 mmol/L criteria varied between 4.15-30 min in CIE-3 and 2.44-30 min in CIE-4 tests. Average La deviation times in CIE-3 and CIE-4 tests were found as 17.37+11.01 min, 10.69±10.12 min respectively.